wtorek, 22 czerwca, 2021

Wielki dym o fotoradary. Konserwator żąda ich przeniesienia!

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków zażądał zmiany lokalizacji fotoradarów na moście Poniatowskiego. Wielu mieszkańców protestowało, że fotoradary niszczą zabytek. 

fot. ZDM

„Wobec licznych doniesień dotyczących fotoradarów na moście Poniatowskiego informujemy, że Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nie decydował o precyzyjnej lokalizacji fotoradarów, a do zatwierdzenia przedstawiono jedynie niedokładną orientacyjną mapę umiejscowienia radarów.
Wówczas, ze względu na priorytetową kwestię bezpieczeństwa, pozwolono jedynie na ustawienie fotoradarów na moście i wiadukcie Poniatowskiego, co zostało napisane w uzasadnieniu decyzji z dnia 27 lipca 2020 roku” – napisał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków na facebookowym profilu urzędu. „Wcześniej Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków w zaleceniach z 5 listopada 2019 roku wykluczył możliwość wzniesienia radarów w formie wolno stojących szaf teletechnicznych i dopuścił jedynie możliwość montażu niewielkich urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości na wiadukcie i na moście Poniatowskiego na wysięgnikach mocowanych do słupów latarń. MWKZ wskazał tylko na możliwość posadowienia urządzeń stacjonarnych w miejscach jak najmniej widocznych na poziomie chodnika. Wówczas, wobec unieważnienia przetargu na dostawę i montaż urządzeń, ZDM wystąpił ponownie o zalecenia konserwatorskie i zaproponował zastosowanie fotoradarów stacjonarnych” – przypomniał.  „W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi usytuowania fotoradarów na moście i wiadukcie Poniatowskiego 14 maja Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wystąpił do Zarządu Dróg Miejskich z pismem o zmianę lokalizacji wolno stojących szaf radarowych” – podsumował. 

(źródło: Facebook.com) 

Polecamy