czwartek, 25 kwietnia, 2024

Warszawa szczepi i szuka wolontariuszy. Ruszają punkty w stolicy

Stadion Legii przy ul. Łazienkowskiej 3, Hala sportowa OSiR na Targówku przy ul. Ossowskiego 25, Białołęcki Ośrodek Sportu przy ul. Strumykowej 21, Wawerskie Centrum Kultury przy ul. Żegańskiej 1 a – stołeczny program szczepień rusza już w piątek, 14 maja. Właśnie tego dnia zaczną działać cztery warszawskie punkty szczepień powszechnych. Mieszkańcy będą mogli zaszczepić się w nich  przeciw COVID-19. Zaszczepić będzie się w nich mogło nawet do 60 tysięcy osób tygodniowo. Miasto szuka wolontariuszy – informuje stołeczny ratusz.

The 501st Combat Support Wing administered its first shipment of COVID-19 vaccines at RAF Alconbury, England, Dec. 28, 2020. 501st CSW personnel will be prioritized to receive the vaccine based on the guidance from the Centers for Disease Control and Prevention as well as the DoD COVID Task Force’s assessment of unique DoD mission requirements. (U.S. Air Force photo by Senior Airman Eugene Oliver)

Jak przypomina Urząd Miasta Stołecznego Warszawa, warszawskie punkty szczepień powszechnych zostaną uruchomione w czterech lokalizacjach miasta: na stadionie Legii przy ul. Łazienkowskiej 3; w hali sportowej OSiR na Targówku przy ul. Ossowskiego 25;  w Białołęckim Ośrodku Sportu przy ul. Strumykowej 21 oraz w Wawerskim Centrum Kultury przy ul. Żegańskiej 1a. Warszawa planuje szczepić w nowo uruchomionych puntach szczepień nawet 60 tys. osób tygodniowo. Do funkcjonowania każdego z nich niezbędne jest wsparcie wolontariuszy. Ich pomoc umożliwi przyjmowanie większej liczby pacjentów i ich sprawną obsługę. O zgłaszanie się zaapelował prezydent stolicy: – W miejskiej akcji szczepień może pomóc również każdy pełnoletni mieszkaniec Warszawy. Warszawianki i warszawiacy, zwracam się do Was z serdeczną prośbą – zostańcie wolontariuszami. Zgłoście się już dziś na stronie ochotnicy.waw.pl, dołączcie do zespołu i pomóżcie zaszczepić innych! Działajmy wspólnie, aby szybciej powrócić do normalności, za którą wszyscy tęsknimy” – zaapelował  w serwisie ratusza prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak informuje ratusz, wolontariuszem w warszawskim punkcie szczepień powszechnych może zostać każdy, kto ukończył 18 r. życia. Nie trzeba być związanym z sektorem służby zdrowia. Wystarczy dyspozycyjność, zmysł organizacyjny i gotowość do pomocy. Punkty będą działać w godzinach 8:00-18:00 od poniedziałku do niedzieli – aby pomóc w ich funkcjonowaniu wystarczy być dyspozycyjnym przez kilka godzin w tygodniu. Wymogiem wobec osób zgłaszających się na wolontariat jest dobry stan zdrowia i gotowość do bycia zaszczepionym. Od wolontariuszy wymagane będzie przestrzeganie zasad bezpieczeństwa epidemicznego. Zgłoszenia na wolontariat (do konkretnego punktu) przyjmowane są przez Miejski Portal Wolontariatu www.ochotnicy.waw.pl Osoby zaangażowane w wolontariat będą miały za zadanie m.in. udzielać informacji osobom zgłaszającym się na szczepienie, organizować kolejki do rejestracji i szczepień, pomagać przy wypełnianiu formularzy czy kierować do odpowiednich stanowisk szczepień. W każdym z punktów mogą pojawić się jeszcze dodatkowe zadania związane z organizacją przebiegu szczepień masowych, przy których będą pomagać wolontariusze. Wolontariusze zostaną ubezpieczeni oraz wyposażeni w niezbędne środki ochrony osobistej. Dodatkowo otrzymają koszulki identyfikacyjne. Z każdym wolontariuszem zostanie podpisane porozumienie o współpracy na podstawie którego zostanie wystawione zaświadczenie o wolontariacie (wraz z liczbą przepracowanych godzin). Osoby, które jeszcze się nie szczepiły, będą mogły jako wolontariusze otrzymać szczepionkę. Organizatorami wolontariatu są dzielnicowe Ośrodki Pomocy Społecznej, na terenie których znajdują się punkty szczepień powszechnych – podsumowują urzędnicy.

(źródło: UM Warszawa)

 

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img