czwartek, 17 czerwca, 2021

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pierwszej Konstytucji w Europie

Kraju nie ocaliła, ale dała impuls na 123 lata walki o niepodległość Ojczyzny. 3 maja mija 230 lat od uchwalenie pierwszej w Europie nowoczesnej konstytucji.

Jan Matejko Konstytucja 3 Maja, Domena Publiczna

3 Maja 1791 roku uchwalona została w Rzeczpospolitej Obojga Narodów Konstytucja 3 Maja. Pierwsza nowoczesna konstytucja w Europie, druga po amerykańskiej na Świecie. Była jedną z ostatnich prób ratowania niepodległości państwa. Nie udało się, jednak tradycja Konstytucji była ważnym odniesieniem dla polskiej tożsamości w okresie walki o niepodległość.

Sama Konstytucja znosiła słabości ustrojowe Rzeczypospolitej – liberum veto, wolną elekcję (wprowadzała dynastię). Wprowadzała stałą armię. Prawo 3 Maja zostało zaatakowane przez magnacką opozycję oraz kraje ościenne. Wojna w obronie Konstytucji zakończyła się klęską obozu patriotycznego i II rozbiorem Polski. Król Stanisław August Poniatowski przystał do Targowicy. A kolejna próba ratunku – Powstanie Kościuszkowskie zakończyło się kolejną klęską i III rozbiorem. Polska zniknęła z mapy Europy. Jednak mit 3 Maja był ważnym fundamentem polskiej misji niepodległościowej w kolejnych latach. W II RP rocznica uchwalenia Konstytucji była świętem państwowym. W PRL święto to zostało zniesione i zakazane. Przywrócone w 1990 roku. od 2007 roku 3 Maja jest też świętem państwowym na Litwie.
3 Maja jest też ważnym świętem w Kościele katolickim –  Matki Bożej Królowej Polski. (maks)

 

 

 

Polecamy