poniedziałek, 17 maja, 2021

Bazar Gocław Pętla przeniesiony? Interpelacja radnego z Grochowa

Marek Borkowski, Radny Pragi Południe z Grochowa złożył do burmistrza dzielnicy Tomasza Kucharskiego interpelację w sprawie bazaru Gocław Pętla, który ma zostać zlikwidowany. Radny przytacza pismo od handlujących na pętli kupców: „likwidacja Bazarku pociąga za sobą daleko idące konsekwencje dla kupców oraz naszych klientów – członków społeczności lokalnej. Jak ważna jest dla tej społeczności sprawa utrzymania bazaru na terenie osiedla świadczyć mogą podpisy poparcia złożone przez nich pod naszym wystąpieniem – łącznie 1 535” – czytamy w interpelacji.

fot. pp

Radny Marek Borkowski pyta też o możliwość alternatywnego miejsca do handlowania. Chodzi o działkę przy ulicy Fieldorfa, gdzie mieści się hala po dawnym budynku Tesco. Obecnie to miejsce nie jest wykorzystywane. Radny zwrócił też uwagę na zbyt duże zagęszczenie zabudowy na terenie dzielnicy. Poniżej pełna treść interpelacji.

Tomasz Kucharski

Burmistrz Dzielnicy Praga Południe

 

INTERPELACJA

w sprawie: bazarku na Gocławiu

Zwrócili się do mnie przedstawiciele kupców prowadzących handel na terenie Bazarku u zbiegu ulic: Bora Komorowskiego i Umińskiego z prośba o pomoc. Jak do mnie piszą likwidacja Bazarku pociąga za sobą daleko idące konsekwencje dla kupców oraz naszych klientów – członków społeczności lokalnej. Jak ważna jest dla tej społeczności sprawa utrzymania bazaru na terenie osiedla świadczyć mogą podpisy poparcia złożone przez nich pod naszym wystąpieniem – łącznie 1 535. 

Z końcem października 2020 r. kupcy prowadzący handel na terenie Bazarku Przy Pętli Gocław otrzymali od Spółdzielni Mieszkaniowej Gocław-Lotnisko wypowiedzenia umów dzierżaw pod handel ze skutkiem na dzień 31 stycznia 2021 r. Powyższa sytuacja zrodziła uzasadnione obawy zarówno kupców, którzy zmuszeni będą do zamknięcia bądź ograniczenia swojej działalności gospodarczej,  pracowników przez nich zatrudnianych w związku z możliwością utraty pracy jak też klientów, którzy utracą atrakcyjne miejsce robienia zakupów. Część kupców w ostatnim okresie zainwestowała w zakup i modernizację pawilonów, ponosząc z tego tytułu koszty – nierzadko kilkunasto- kilkudziesięciotysięczne. Część otrzymała wsparcie państwa dla siebie i swoich pracowników w związku z pandemią. Zamknięcie działalności, oraz zwolnienie pracowników grozić będzie koniecznością zwrotu otrzymanej pomocy do budżetu państwa.  Klienci związani są z bazarkiem od kilkunastu-, kilkudziesięciu lat. Są to nie tylko mieszkańcy Gocławia, ale również osiedli okolicznych – wawerskiego Osiedla Las, Saskiej Kępy, Grochowa. Zamknięcie bazaru na Gocławiu pozbawi ich możliwości dokonywania tanich zakupów, często z pierwszej ręki.

O potrzebie utrzymania na terenie Gocławia bazaru wypowiadają się w emocjonalny sposób w mediach społecznościowych. Głosy poparcia wyrażają również podpisując petycję do władz Dzielnicy o możliwość pozyskania nowej lokalizacji dla bazaru.  Należy zauważyć, że potrzebę istnienia bazaru na Gocławiu mieszkańcy wyrazili również w trakcie konsultacji społecznych do  Planu Zagospodarowania Gocławia Rejon Wału Miedzeszyńskiego.

Jednocześnie mieszkańcy wyrażają swą dezaprobatę dla nadmiernej zabudowy Gocławia. Inwestycja planowana przez Spółdzielnię Mieszkaniową Gocław-Lotnisko w kolejne budynki wielolokalowe w miejsce Bazarku idzie w sprzeczności z ich oczekiwaniami.

Kupcy piszą do mnie, że pismem z dnia 4 listopada 2020 r. zwrócili się do Pana prośbą o pomoc oraz o rozważenie możliwości przekazania gruntu miejskiego na terenie Gocławia pod nową lokalizację bazaru. Wyrażają chęć prowadzenia dalszego handlu na działce ewidencyjnej nr 52 z obrębu 3-06-05 położonej przy ul. gen. Augusta Fieldorfa „Nila” 37, KW nr WA6M/00449285/9. Wymieniona działka jest własnością m.st. Warszawy i nie jest objęta użytkowaniem wieczystym na rzecz innego podmiotu. Na obszarze, na którym jest ona zlokalizowana nie ma uchwalonego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Nie przystąpiono również do jego opracowania.

Działka ta jest zabudowana halą targową, w której usytuowany był sklep Tesco, a wcześniej Leader Price. Na tym terenie znajduje się parking przeznaczony dla klientów.

Kupcy są zainteresowani wydzierżawieniem od m.st. Warszawy ww. terenu, adaptacją pomieszczeń hali na potrzeby bazaru i dbaniem o powierzony nam teren zgodnie z warunkami zawartej umowy dzierżawy.

W związku z powyższym proszę o informację, czy wydzierżawienie tego terenu jest możliwe i kiedy mogłoby do niego dojść? Obecnie chyba nie jest on wykorzystywany?

 

 

Łączę wyrazy szacunku i poważania

Marek Borkowski

Powiązane artykuły

Stay Connected

21,961FaniLubię
2,769ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Osttanie