wtorek, 22 czerwca, 2021

Dworzec Wschodni imienia Romana Dmowskiego

Dworzec Warszawa Wschodnia od 10 listopada 2020 roku nosi imię jednego z ojców polskiej niepodległości, Romana Dmowskiego. Twórca Narodowej-Demokracji był związany z warszawską Pragą.

Tablica upamiętniająca ROmana Dmowskiego w konkatedrze na Kamionku. fot. ODH

Roman Dmowski to jeden z najważniejszych polityków polskich XX wieku, główny antagonista Józefa Piłsudskiego, twórca i wieloletni lider Narodowej Demokracji. Urodził się na Kamionku, przez lata mieszkał po praskiej stronie Wisły. Jako polityk dał podwaliny pod nurt Narodowej-Demokracji. Był wybitnym dyplomatą, reprezentował Polskę podczas konferencji pokojowej w Paryżu, gdzie przyczynił się walnie do odzyskania przez kraj niepodległości. Zmarł w 1939 roku, a jego grób znajduje się na Cmentarzu Bródnowskim (Bródzieńskim).

We wtorek, 10 listopada odbyła się uroczystość nadania imienia Romana Dmowskiego Dworcowi Wschodniemu w Warszawie. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, kolei, a także Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. „Wiemy, kto przyczynił się do tego, żeby Polska po wielu latach niewoli tę niepodległość odzyskała. Staramy się te wszystkie osoby upamiętniać. W tym roku otworzyliśmy w Sulejówku Muzeum Józefa Piłsudskiego, w ostatnich latach odsłoniliśmy też dwa pomniki w Warszawie, których brakowało – pomnik socjalisty Ignacego Daszyńskiego i pomnik wybitnego działacza chrześcijańsko-demokratycznego Wojciecha Korfantego (…) Dzisiaj właśnie taką sprawiedliwość oddajemy też jednemu z wielkich twórców polskiej niepodległości sprzed 100 lat Romanowi Dmowskiemu – mówił podczas uroczystości wiceminister kultury Jarosław Sellin. (az)

Polecamy