wtorek, 22 czerwca, 2021

Marsz Niepodległości będzie w innej formule. Zmotoryzowanej

Nie przemarsz pieszy, ale przejazd ulicami Warszawy – to nowa propozycja  stowarzyszenia Marsz Niepodległości. „W tym roku, mając na uwadze bezpieczeństwo naszych uczestników, a przede wszystkim weteranów, którzy co roku nam towarzyszyli, zdecydowaliśmy się zmienić formułę naszego wydarzenia. 11 listopada zapraszamy wszystkich Polaków do tego, aby przyjechać do Warszawy na rondo Romana Dmowskiego samochodami i motocyklami” – napisąło stowarzyszenie w swoim oświadczeniu. „Zapraszamy na rondo Dmowskiego o godzinie 14.00 – napisał na Facebooku lider stowarzyszenia Robert Bąkiewicz.

fot. Andrew J. Kurbiko/Wikipedia By Andrew J.Kurbiko – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83865211

Marsz Niepodległości, organizowany od wielu lat w Święto Niepodległości przez środowiska narodowe w tym roku został zakazany przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Tłumaczył on swoją decyzję zagrożeniem epidemicznym. Krytycy zwrócili uwagę, że wcześniej prezydent wziął udział w marszach protestacyjnych przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. „To były wydarzenia spontaniczne” – odpowiadali na zarzuty przedstawiciele stołecznego ratusza. Decyzję władz Warszawy utrzymał w sobotę sąd okręgowy w Warszawie. Organizatorzy zapowiedzieli odwołanie się od decyzji, ale też zaproponowali zmianę formuły marszu. Ma on się odbyć w formie zmotoryzowanej. Taka formuła radykalnie zmniejszy ryzyko transmisji wirusa, a także ryzyko ulicznych starć podczas demonstracji. Co na to ratusz? Wg przedstawicieli władz miasta protest w nowej formule może być wykroczeniem drogowym. „Decyzja zarządu Stowarzyszenia Marsz Niepodległości jest związana z tym, żeby uniknąć oskarżeń, że rząd będzie się starał wykpić z sytuacji w systemie ochrony zdrowia i zrzucić winę na organizatorów Marszu Niepodległości” – powiedział w Radiu Plus Robert Winnicki, jeden z liderów Ruchu Narodowego. Zapowiedział udział w marszu.  (az)

Polecamy