wtorek, 22 czerwca, 2021

Sąd utrzymał zakaz Marszu Niepodległości

W piątek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zakazał Marszu Niepodległości. W sobotę decyzję tę podtrzymał Sąd Okręgowy w Warszawie.

fot. Adrian Grycuk/Wikipedia By Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74402523

Powodem zakazania Marszu ma być – według ratusza – zagrożenie dla zdrowia i życia w związku z pandemią koronawirusa. Organizatorzy odwołali się od decyzji. Sąd podtrzymał decyzję tłumacząc, że z uwagi na wyjątkowe okoliczności spowodowane epidemią zdecydował się nie uwzględnić odwołania stowarzyszenia Marsz Niepodległości, organizatora marszu. Stowarzyszenie zapowiada odwołanie od decyzji sądu. Wątpliwości w sprawie budzi fakt, że Marsz Niepodległości został zakazany przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który jednocześnie wspierał protesty Strajku Kobiet. Jak tłumaczył w wywiadach prezydent stolicy protesty kobiet są spontaniczne, a Marsz Niepodległości jest wydarzeniem cyklicznym. Sam marsz jest organizowany co roku 11 listopada, od wielu lat, od 2010 roku ma charakter masowy, a od roku 2011 jego organizatorem jest stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Od 2017 roku marsz zarejestrowany jest jako wydarzenie cykliczne. (az)

Polecamy