piątek, 19 kwietnia, 2024

Jak piękny sen. Polka z Raszyna w półfinale French Open!

Wtorek był jednym z najpiękniejszych dni polskiego i warszawskiego sportu! Iga Świątek wygrała w pojedynku ćwierćfinałowym wielkoszlemowego turnieju French Open.  Tenisistka z podwarszawskiego Raszyna pokonała Włoszkę Martinę Trevisan (6:3,6:1) i awansowała do półfinału prestiżowego turnieju! To największy sukces w dotychczasowej karierze młodziutkiej zawodniczki. Jednak kapitalna gra podczas turnieju podsyca apetyty. Od wielkiego finału 19-latkę dzieli tylko i aż jeden pojedynek. A w nim rywalką naszej zawodniczki będzie Argentynka Nadia Podoroska (131 w rankingu WTA). Polka, która dotąd na paryskich kortach nie przegrała nawet seta, stała się faworytką całego turnieju.

Urodzona w Warszawie, a mieszkająca w Raszynie 19-latka jest rewelacją turnieju na kortach Rolanda Garrosa. W IV rundzie turnieju pokonała faworyzowaną Rumunkę, Simonę Halep. Sensacją była nie tyle wygrana Polki, ale i jej rozmiary (6:1,6:2). W ćwierćfinale Iga Świątek zmierzyła się z Włoszką Martiną Trevisan. Po nieco nerwowym początku przejęła kontrolę nad sytuacją i wygrała pierwszego seta 6:3. W drugim secie nie dała już rywalce żadnych szans pokonując ją 6:1. Jak dotąd tenisistka z podwarszawskiego Raszyna nie przegrała w turnieju ani jednego seta. Nasza zawodniczka teraz zmierzy się z Argentynką Nadią Podoroską i jest faworytką spotkania. Według bukmacherów jest też faworytką do wygrania całego turnieju. Turniej French Open na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu, czyli międzynarodowe mistrzostwa Francji w tenisie, jest jednym z czterech najbardziej prestiżowych turniejów tenisowych na świecie, tzw. wielkiego szlema – obok Wimbledonu, US Open i Australian Open. Zazwyczaj rozgrywany jest na przełomie maja i czerwca, w tym roku jest inaczej – z uwagi na pandemię koronawirusa turniej przesunięto na jesień. W dotychczasowej karierze Igi Świątek jej największym sukcesem była wygrana w młodzieżowym Wimbledonie w grze pojedynczej w roku 2018 oraz w młodzieżowym French Open w grze podwójnej (w deblu z Caty McNelly z USA) w 2018 roku oraz finał młodzieżowego Australian Open w grze podwójnej (w deblu z Mają Chwalińską) w 2017 roku. Półfinał indywidualnego, seniorskiego French Open to bez wątpienia największe osiągnięcie naszej tenisistki. (az)