czwartek, 17 czerwca, 2021

Edykt kardynała Nycza – rusza beatyfikacja  s. Wandy Boniszewskiej

Zmarła 17 lat temu w powszechnej opinii świętości. Przeszła gehennę w niewoli sowieckiej, po wojnie żyła w klasztorze, zmarła w 2003 roku. W piątek, 2 października kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski wydał edykt o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego służebnicy Bożej Wandy Boniszewskiej. Proces ruszy 9 listopada. 

Archikatedra św. Jana Chrzciciela w Warszawie, fot. Adrian Grycuk/Wikipedia By Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90493623

Wanda Boniszewska urodziła się w 1907 roku. W roku 1925 wstąpiła do bezhabitowego zakonu Zgromadzenia Sióstr od Aniołów w Wilnie. Wg relacji od 1934 roku miała nieregularnie pojawiające się  stygmaty  na rękach i nogach oraz ślady po biczowaniu. W okresie tuż po wojnie II światowej przeszła prawdziwą gehennę – Wilno znalazło się pod sowiecką okupacją a Boniszewska trafiła do więzienia, za rzekome skrywanie agenta Watykanu. Najpierw przebywała (torturowana) w więzieniu na Łukiszkach, potem została wywieziona w głąb sowieckiej Rosji. Do Polski wróciła po repatriacji w drugiej połowie lat 50-ych. W swej duchowości słynęła z podejmowania cierpienia wynagradzającego. Zmarła w powszechnej opinii świętości 2 marca 2003 roku w Konstancinie Jeziorna.

W piątek, 2 października m kardynał Kazimierz Nycz wydał edykt, w którym ogłosił, że Archidiecezja Warszawska zamierza rozpocząć proces beatyfikacyjny s. Wandy Boniszewskiej ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, mistyczki i stygmatyczki. Pierwsza, uroczysta sesja tego procesu odbędzie się 9 listopada w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich. Zostanie wówczas zaprzysiężony Trybunał powołany do przeprowadzenia procesu s. Wandy Boniszewskiej (1907-2003) a postulatorem w tej sprawie będzie ks. dr Michał Siennicki SAC – poinformowała Archidiecezja Warszawska.

„Metropolita warszawski już teraz zwraca się z prośbą do wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek dokumenty, pisma lub wiadomości dotyczące s. Wandy Boniszewskiej, aby zechcieli je przekazać do postulatora. Można się z nim kontaktować pod adresem Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów: ul. Kilińskiego 20, 05-850 Ożarów Mazowiecki” – czytamy w edukcie.

 

Polecamy