piątek, 18 czerwca, 2021

TURYSTYKA: Idealny weekend dla warszawiaka. Niezwykłość ziemi Świętego Krzyża

Miejsce idealne dla turystyki religijnej, rodzinnej i historycznej. Znajdziemy tu relikty pogańskiej historii ziem polskich oraz najstarsze polskie sanktuarium, miejsca fantastyczne dla dzieci, perły architektury. Świętokrzyskie należy do biedniejszych, ale też mniej rozpropagowanych regionów w Polsce. A szkoda, bo urok tego miejsca zachwyca. Z Warszawy podróż do stolicy regionu to ponad 2 godziny samochodem, około 3 godziny pociągiem.

Brama Opatowska. Jedna z najbardziej charakterystycznych zabytków Sandomierza fot. By Giusta777 – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28625052

W województwie świętokrzyskim znajdziemy wszystko. Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi to jedyne w swym rodzaju miejsce, przybliżające kulisy rzemiosła, życia codziennego i duchowego społeczności zamieszkujących ziemie polskie w okresie rzymskim i lateńskim (od 400 r. p.n.e do początku naszej ery.). Nad Nową Słupią góruje Łysa Góra (Święty Krzyż). Góra w czasach pogańskich była miejscem kultu. Od XI wieku mieści się na jej szczycie klasztor z relikwiami Świętego Krzyża. To najstarsze sanktuarium w Polsce. Góra wchodzi w skład pasma Łysogór, w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Perłą architektoniczną regionu jest Sandomierz – miasto wojewódzkie w okresie I Rzeczypospolitej, dziś spopularyzowane przez serial „Ojciec Mateusz”. Na uwagę zasługują muzea: Wsi Kieleckiej w Tokarni pod Kielcami,  Zegarów w Jędrzejowie, czy Zabawek i Zabawy w Kielcach. Atrakcji dla rodzinnej turystyki z dziećmi w regionie także nie brakuje – oprócz wspomnianego muzeum zabawek warto wymienić Park Jurajski w Bałtowie, czy Centrum Bajki w Pacanowie. Świętokrzyskie to także miejsce walk Powstania Kościuszkowskiego, Listopadowego, Styczniowego. A także walk partyzanckich w czasie II wojny światowej oraz Żołnierzy Wyklętych w okresie stalinowskim.

Polecamy