Skandal wokół kamionkowskich błoń. Jest ruch Trzaskowskiego!

0
25
fot. By European People's Party - EPP Malta Congress 2017 ; 29 March, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90848844

Prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział w mediach społecznościowych złożenie zawiadomienia do prokuratury w sprawie kontrowersyjnej sprzedaży działki na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych na Pradze Południe. O decyzji prezydent stolicy poinformował na Twitterze. Jak zapowiedział, decyzję podjął „w trybie interesu społecznego”. Inwestycja na Kamionku budzi ogromne kontrowersje wśród mieszkańców, varsavianistów i miejskich społeczników. Organizowane są protesty, które gromadzą wielu mieszkańców dzielnicy. Sprawa jest o tyle bulwersująca, że wszystko wskazuje na to, że miasto sprzedało teren z naruszeniem prawa.

fot. By European People’s Party – EPP Malta Congress 2017 ; 29 March, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90848844

Chodzi o decyzję  z 2016 roku, gdy prezydentem stolicy była jeszcze Hanna Gronkiewicz-Waltz. Teren został sprzedany pod działalność deweloperską, co już samo w sobie wywołuje kontrowersje. Co więcej, okazało się, że władze Miasta Stołecznego Warszawa nie pytały o zgodę konserwatora zabytków. Od kilku dni trwają protesty. W poniedziałek wieczorem zareagował prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski:  

„Podjąłem decyzję o złożeniu zawiadomienia do prokuratury w trybie interesu społecznego i przekazaniu dokumentów, w tym wszystkich opinii prawnych dot. sprzedaży działki na Kamionku z 2016 r. Z prośbą o zbadanie sprawy i wyjaśnienie wszystkich wątpliwości”

– napisał w poniedziałek wieczorem  na Twitterze.

Wcześniej wniosek do prokuratury złożyło stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Według społeczników transakcja z 2016 roku jest nielegalna. Chodzi o to, że miasto, sprzedając działkę deweloperowi zrobiło to bez  zasięgnięcia opinii konserwatora zabytków. A według prawa miało obowiązek to zrobić. Ponad dwuhektarowa działka prZzy ulicy Stanisława Augusta to fragment  Kamionkowskich Błoń Elekcyjnych. Miejsca, w którym odbyły się dwie elekcje polskich królów – pierwsza wolna elekcja, króla Henryka Walezego  1573  roku oraz elekcja Augusta III z saskiej dynastii Wettynów w 1733 roku. Teren ten był też terenem bitwy ze Szwedami w czasie potopu szwedzkiego (rok 1656), a w ostatnich latach odbywały się tu rekonstrukcje Bitwy o Olszynkę Grochowską. Jest to też lubiane miejsce spacerów mieszkańców stolicy. W sobotę odbyła się demonstracja warszawiaków sprzeciwiających się kontrowersyjnej inwestycji.

(az, źródło: Twitter.com)