czwartek, 5 sierpnia, 2021

Cień HGW w prezydenckiej szafie. Coraz bardziej bezczelny to cień (KOMENTARZ)

Ujawniona, a raczej potwierdzona podczas ostatniego kryzysu  w koalicji rządzącej słabość opozycji parlamentarnej sprawia, że wielu sympatyków opozycji z coraz większą nadzieją spogląda na prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego. Problemem włodarza Warszawy jest jednak wyglądający z szafy i każdego kąta cień koszmarnej polityki poprzedniczki. Im bardziej Rafał Trzaskowski chce coś zrobić, tym bardziej śmiało i bezczelnie cień Gronkiewicz-Waltz się wychyla. I nie chodzi tylko o kwestie reprywatyzacji, czy awarię oczyszczalni, która opóźniła powstanie nowego ruchu politycznego. 

fot. Facebook.com

Wszystko wskazuje na to, że zadyma w rządzącym obozie Zjednoczonej Prawicy zakończy się wejściem do rządu prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Jako wicepremier sprawować ma on nadzór nad resortami siłowymi, w tym kierowanym przez lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobrę ministerstwem sprawiedliwości. Wzięcie pod kontrolę niepokornego koalicjanta, czy może paradoksalnie – wzmocnienie go poprzez osłabienie obecnego premiera? Nad tym dywagują eksperci i publicyści, także w komentarzach poniżej. W tym wszystkim uderza jednak potężna słabość opozycji parlamentarnej, która drugi raz w tym roku nie była w stanie wykorzystać poważnego kryzysu w obozie władzy. W tej sytuacji szansą dla opozycji byłby ruch tworzony wokół prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który w wyborach prezydenckich uzyskał ponad 10 milionów głosów. Problemem włodarza Warszawy jest jednak wyglądający z szafy i każdego kąta cień koszmarnej polityki poprzedniczki. Im bardziej Rafał Trzaskowski chce coś zrobić, tym bardziej śmiało i bezczelnie cień Gronkiewicz-Waltz się wychyla. I nie chodzi tylko o kwestie reprywatyzacji, awarię oczyszczalni, która opóźniła powstanie nowego ruchu politycznego, ale też skandal ze sprzedażą działki na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych, a nawet kwestie problemów finansowych miasta. Tak, można zwalać na COVID i rząd, ale zawsze można przypomnieć, że prowadzona przez HGW, a krytykowana nieraz na naszych łamach  polityka delikatnie mówiąc nieprzychylna rodzimym kupcom dziś odbija się czkawką, bo także w pewnym sensie uszczupliła przychody do miejskiej kasy. A problemy finansowe sprawiają, że być może wzrosną ceny biletów, a na pewno przesunięte będą niektóre inwestycje. W tym tak ważne, jak tramwaj na Gocław. Nie ulega wątpliwości, że jeśli Rafał Trzaskowski chce odegrać jakąkolwiek rolę nie tylko w stołecznej, ale ogólnopolskiej polityce, od Hanny Gronkiewicz-Waltz i jej polityki powinien się odciąć. Czas pokaże, czy za złożeniem do prokuratury doniesienia w sprawie Kamionkowskich Błoń Elekcyjnych pójdą kolejne kroki. Z pewnością prezydenta  czeka długa droga. Podobnie jak trenera Legii Warszawa Czesława Michniewicza. W debiucie mistrzowie Polski wygrali z mistrzem Kosowa, jednak do gry, jakiej oczekujemy od legionistów wciąż jeszcze daleko.

****

We  wrześniu ukazał się specjalny obszerny, 40 stronicowy  numer naszej gazety i wróciliśmy do wydań cotygodniowych w internecie. Od października – co tydzień numer internetowy w PDF, raz w miesiącu zbiorcze wydanie drukowane.

Przemysław Harczuk 

Polecamy