poniedziałek, 26 lipca, 2021

NADCIĄGA DROŻYZNA. Cięcia inwestycji, wzrost zadłużenia, droższe bilety

Zwiększenie zadłużenia, ograniczenie części inwestycji, podjęcie dyskusji o podwyżkach cen biletów komunikacji miejskiej. Odłożona w czasie ma być między innymi budowa tramwaju na Gocław. W sprawie cen biletów miasto ma podjąć debatę z miejskimi radnymi – poinformował w środę prezydent Warszawy. „Zwracam Waszą uwagę na fakt, że sytuacja jest naprawdę trudna. A trudne czasy wymagają też trudnych decyzji. Nie boję się ich podejmować – tym bardziej, że są obliczone na to, abyśmy ten ciężki czas wspólnie przetrwali jak najlepiej” – napisał Rafał Trzaskowski na swoim profilu społecznościowym.

fot. Pixabay zdj. ilustr.

Nadchodzą trudne czasy dla mieszkańców Warszawy. Jak poinformował w środę prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, z uwagi na  COVID-19 oraz działania „łupiącego samorządy rządu” sytuacja finansowa miasta stała się bardzo trudna. W efekcie podjętych zostać musiało kilka trudnych decyzji. Pierwszą jest zwiększenie zadłużenia miasta. Inną – rozważenie podwyżek cen biletów. Jak powiedział na konferencji prasowej Rafał Trzaskowski, w tej sprawie decyzja na razie jeszcze nie zapadła. Na razie ruszają konsultacje z radnymi. Wiadomo natomiast, że opóźniona będzie realizacja części inwestycji. Między innymi tramwaju na Gocław, który miał powstać do 2023 roku. Niestety termin ten na pewno nie będzie dotrzymany, podobnie jak budowa części tramwaju między Dworcem Zachodnim a Wilanowem, czy kładki przez Wisłę. Jak zapowiedział Rafał Trzaskowski są jednak programy, które niezależnie od sytuacji będą kontynuowane. To między innymi program bezpłatnych żłobków #WarszawaDlaNajmłodszych, a także budowa nowych miejskich placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi. Jak zapowiedział prezydent nie są planowane cięcia w edukacji i inwestycjach oświatowych, kontynuowany ma być program likwidacji „kopciuchów”.

„Do „twardych” inwestycji, które planujemy kontynuować zgodnie z wcześniejszymi założeniami należy rozbudowa sieci metra, budowa Nowego Centrum Warszawy, Szpitala Południowego oraz rozbudowa Szpitala Bielańskiego” – czytamy na profilu prezydenta na Facebooku. Prezydent zapowiedział też zwiększenie opłat za przejazdy w Warszawskim Transporcie Publicznym, ale „podwyżki mają nie być znaczące”, dalsze rozszerzanie Stref Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (i wyższe opłaty za parkowanie) wreszcie uzależnienie opłat za wywóz śmieci od zużycia wody. Prezydent oznajmił też, że dla zapewnienia budżetowi zastrzyku gotówki i większych wpływów konieczne jest zwiększenie zadłużenia  miasta: „Zdecydowałem się na zwiększenie zadłużenia miasta. Możemy to zrobić w sposób bezpieczny, bo polityka finansowa stolicy jest od lat prowadzona w sposób fachowy i racjonalny. Środki z pożyczek z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz emisja miejskich obligacji zapewnią nam dodatkowe środki rzędu 1,8 mld zł.” – czytamy na profilu Rafała Trzaskowskiego.

(źródło: Facebook.com)

Polecamy