czwartek, 29 lipca, 2021

„Fantastyczna lekcja historii”. Trwa piknik ku pamięci Bitwy Warszawskiej

Trwa piknik historyczny pt. „Zostań ochotnikiem  1920 roku”. To organizowane przez dzielnicę Praga Południe imprezy plenerowe, organizowane jako upamiętnienie Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Pierwszego dnia, w sobotę 19 września, w Parku Obwodu Armii Krajowej na rogu Podskarbińskiej i Grochowskiej dzieci otrzymywały karty mobilizacyjne, można było podziwiać pojazdy i broń z 1920 roku. W niedzielę o 10.00 uroczysta Msza Święta odbyła się w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku. A po mszy ulicą Grochowską przeszła defilada. Na niedzielę zaplanowano też rekonstrukcję historyczną Bitwy.

fot. KH

Bitwa Warszawska 1920 roku określana jest jako osiemnasta pod względem znaczenia bitwa w dziejach świata. W tym roku przypadła jej setna rocznica. W Nowym Telegrafie Warszawskim często krytykowaliśmy to, że w większości doskonała okazja do promowania chlubnego wydarzenia w historii miasta i Polski została zmarnowana. Są jednak  pozytywne wyjątki – to organizowane miesiąc temu uroczystości Diecezji Warszawsko-Praskiej i organizowane teraz imprezy przez dzielnicę Praga Południe. W sobotę, 19 wrzęśnia w Parku Owodu Praga Armii Krajowej (róg Grochowskiej i Podskarbińskiej) rozpoczął się kikkudniowy piknik historyczny „Zostań Ochotnikiem 1920 r.”. Piknik potrwa aż do środy 23 września. Jak czytamy w komunikacie, w  ramach pikniku przygotowanych zostało 8 wyjątkowych stanowisk, w których uczestnicy, w tym zwłaszcza dzieci i młodzież, będą mogli zapoznać się między innymi z umundurowaniem i wyposażeniem żołnierzy polskich, pokonać wojskowy tor sprawnościowy, odbyć szkolenie z musztry wojskowej, czy zasad pierwszej pomocy, a nawet nauczyć się szyć kotyliony na epokowych maszynach do szycia. – To fantastyczna lekcja historii. Co bardzo fajne, ja sama nie jestem wielką fanką historii, a jednak to, jak zostało to w parku przedstawione, zainteresowało mnie – mówi Paulina, mieszkanka ulicy Grochowskiej. – Przede wszystkim jednak najbardziej cieszy, że mogłam udanie spędzić popołudnie z dziećmi. Córeczka dostała „kartę werbunkową”, to doskonała lekcja historii. W niedzielę też się wybieram – dodaje Paulina. Kolejnego dnia pikniku, w niedzielę, 20 września, w konkatedrze Bożego Ciała na Kamionku przy ulicy Grochowskiej 365 odprawiona została uroczysta Msza święta  w intencji Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Po mszy ulicą Grochowską przeszła uroczysta parada historyczna.  Jak informuje ratusz, na godzinę 15.00 zaplanowano widowisko historyczne „Na Polu Chwały 1920r” z udziałem aż 80-ciu rekonstruktorów. Sam piknik potrwa aż do środy, 23 września. Poniżej program (na podstawie danych Urzędu Dzielnicy). 

 

Piknik historyczno – edukacyjny pt.: „Zostań Ochotnikiem 1920 r”. w godzinach od 10.00-17.00 w Parku Obwodu Praga Armii Krajowej. 

 

Karta mobilizacyjna – gra miejska, która zawiera następujące stanowiska:

 

 1. Punkt werbunkowy – przy wejściu na teren pikniku ustawiony będzie namiot o wymiarach 2m x 2m, w którym będą wydawane karty mobilizacyjne Ochotniczej Armii gen. Józefa Hallera.

 

 1. Stanowisko prac ręcznych, które znajduje się w namiocie o wymiarach 4m x 8m – szycie kotylionów na epokowych maszynach z 1918 r. (w pełni działające). Obsługa stanowiska przez dwie rekonstruktorki w mundurach Ochotniczego Oddziału Legii Kobiet.

 

 1. Stanowisko łączności, to replika wozu konnego jednoosiowego czyli biedka wyposażona w sprzęt łączności (telefony polowe) i  naziemna linia łączności (w pełni działająca).  Obsługa stanowiska to 4 rekonstruktorów w umundurowaniu harcerskim z 1920 r. Jest to rodzaj warsztatów manualnych, na których poznajemy zagadnienia związane z prądem i budową telefonu polowego.

 

 1. Stanowisko „sanitarne” to Szpital Polowy znajdujący się z rekonstruowanym namiocie historycznym o wymiarach 4m x 6m. Na tym stanowisku odbędzie się wystawa historycznego wyposażenia medycznego. Przeprowadzone będą zajęcia z pierwszej pomocy, bandażowania i usztywniania kończyn, w których wezmą udział uczestnicy pikniku. Stanowisko obsługują 4 rekonstruktorki sanitariuszki.

 

 1. Musztra, to szkolenie wojskowe, które będzie odbywało się w obozie wojsk polskich ochotniczych z 1920 r. Diorama pod obozowisko historyczne, które  składała się z trzech  namiotów wojskowych o wymiarach 2m x 2m, paleniska, elementów fortyfikacji, masztu z  flagą biało-czerwoną, wystawą sprzętu i uzbrojenia. Na stanowisku rekonstruktorzy w mundurach historycznych przeprowadzą animację dla publiczności. Będzie to szkolenie dla uczestników pikniku podczas, którego przekazane zostaną podstawowe komendy musztry wojska polskiego. 

 

 1. Wojskowy tor sprawnościowy to specjalnie przygotowany tor składający się z pięciu ćwiczeń, które wykonuje się pod rząd. Cały test rozpoczyna się od pozycji leżącej i polega na pokonaniu przeszkód aby dotrzeć do wyznaczonego punktu. Tor dostosowany jest do wieku i możliwości fizycznej uczestnika pikniku. Wymiary placu 10mx6m. Tor przeszkód obsługuje dwóch rekonstruktorów w mundurach z 1920r.

 

 1. Znawca wojskowości – stanowisko historyczne dostosowane do wieku i możliwości uczestnika, które zawierać będzie naukę jazdy na kucu „Kubusiu” pod hasłem zostań ułanem. Dla starszych i dorosłych przygotowane będą zagadnienia historyczne o tematyce uzbrojenia i umundurowania wojska polskiego. Wystawa znajdowała się będzie wnamiocie 4m x 4m i wyposażona będzie w następujące eksponaty :

 

– Broń oryginalną używaną przez wojsko polskie z pozwoleniami C.L.K

 

– Umundurowanie i wyposażenie żołnierza.

 

– Stanowisko zawiera 20 jednostek broni historycznej i obsługiwane jest przez 4 rekonstruktorów.

 

 1. Komendant Punku Werbunkowego, jest to rodzaj egzaminu (quiz historyczny), gdzie będzie sprawdzona wiedza z zagadnień historycznych z 1920 r. z gry miejskiej. Za prawidłowo udzielone odpowiedzi są przewidziane nagrody.

 

Ponadto w godzinach 10.00-17.00 po Pradze-Południe poruszał się będzie samochód White z 1916 r. reklamując realizowane wydarzenie.

 

Wystawa sprzętu i wyposażenia:

 

– Samochód Pancerny Ford-T, Ford  Tfc inż. Tańskiego, „WNUK”

 

– Biedka łączności –wóz łączności ciągnięta przez  Kuca „Kubuś”

 

– Ciężarówka White, Jefrey Poplavko

 

Termin 20 wrzesień  2020 r.

 

10.00 Msza św. w intencji Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920r.

 

11.30 parada historyczna ul. Grochowską

 

12.30 przygotowanie do rekonstrukcji historycznej

 

15.00-16.00 widowisko historyczne „Na Polu Chwały 1920r”. ( 80-ciu rekonstruktorów)

 

17.00 zakończenie pikniku

 

Termin 21-23 wrzesień  2020 r.

 

9.00-15.00 – żywe lekcje historii w plenerze, realizowane dla dzieci i młodzieży ze Szkół Miasta Stołecznego Warszawy Dzielnica Praga-Południe. (gra miejska oparta na karcie mobilizacyjnej, zawierająca następujące stanowiska:

 

 1. Punkt werbunkowy – przy wejściu na teren pikniku ustawiony będzie namiot o wymiarach 2m x 2m ,w którym będą wydawane karty mobilizacyjne Ochotniczej Armii gen. Józefa Hallera.

 

 1. Stanowisko prac ręcznych, które znajduje się w namiocie o wymiarach 4m x 8m – szycie kotylionów na epokowych maszynach z 1918 r. (w pełni działające). Obsługa stanowiska przez dwie rekonstruktorki w mundurach Ochotniczego Oddziału Legii Kobiet.

 

 1. Stanowisko łączności, to replika wozu konnego jednoosiowego czyli biedka wyposażona w sprzęt łączności (telefony polowe) i naziemna linia łączności

(w pełni działająca). Obsługa stanowiska, to 4 rekonstruktorów w umundurowaniu harcerskim  z 1920 r. Jest to rodzaj warsztatów manualnych, na których poznajemy zagadnienia związane z prądem i budową telefonu polowego.

 

 1. Stanowisko „sanitarne”, to Szpital Polowy znajdujący się z rekonstruowanym namiocie historycznym o wymiarach 4m x 6m. Na tym stanowisku odbędzie się wystawa historycznego wyposażenia medycznego. Przeprowadzone będą zajęcia z pierwszej pomocy bandażowania i usztywniania kończyn, w których wezmą udział uczestnicy pikniku. Stanowisko obsługują 4 rekonstruktorki sanitariuszki. 

 

 1. Musztra, to szkolenie wojskowe, które będzie odbywało się w obozie wojsk polskich ochotniczych z 1920 r. Diorama pod obozowisko historyczne, które składała się z trzech  namiotów wojskowych o wymiarach 2m x 2m, paleniska, elementów fortyfikacji, masztu z flagą biało-czerwoną,  wystawą sprzętu i uzbrojenia. Na stanowisku rekonstruktorzy w mundurach historycznych przeprowadzą animację dla publiczności. Będzie to szkolenie dla uczestników pikniku podczas, którego przekazane zostaną podstawowe komendy musztry wojska polskiego. 

 

 1. Wojskowy tor sprawnościowy, to specjalnie przygotowany tor składający się z pięciu ćwiczeń, które wykonuje się pod rząd. Cały test rozpoczyna się od pozycji leżącej i polega na pokonaniu przeszkód aby dotrzeć do wyznaczonego punktu. Tor dostosowany jest do wieku i możliwości fizycznej uczestnika pikniku. Wymiary placu 10m x 6m. Tor przeszkód obsługuje dwóch rekonstruktorów w mundurach z 1920 r.

 

 1. Znawca wojskowości – stanowisko historyczne dostosowane do wieku i możliwości uczestnika, które zawierać będzie naukę jazdy na kucu „Kubusiu” pod hasłem zostań ułanem. Dla starszych i dorosłych przygotowane będą zagadnienia historyczne o tematyce uzbrojenia i umundurowania wojska polskiego. Wystawa znajdowała się będzie w namiocie 4m x 4m i wyposażona będzie w następujące eksponaty :

 

– Broń oryginalną używaną przez wojsko polskie z pozwoleniami C.L.K 

 

– Umundurowanie i wyposażenie żołnierza.  

 

– Stanowisko zawiera 20 jednostek broni historycznej i obsługiwane jest przez 4 rekonstruktorów. 

 

 1. Komendant Punku Werbunkowego jest, to rodzaj egzaminu (quiz historyczny), gdzie będzie sprawdzona wiedza z zagadnień historycznych z 1920 r. z gry miejskiej. Za prawidłowo udzielone odpowiedzi są przewidziane nagrody.

 

Cały projekt Żywych Lekcji Historii okraszony będzie komentarzem konferansjera.

 

(AZ, źródło: własne NTW, UD Praga Południe, mat. pras.)

Polecamy