piątek, 18 czerwca, 2021

Zabytkowa willa na Saskiej Kępie dla Ciechanouskiej

Premier Mateusz Morawiecki przekazał zabytkową willę przy ulicy Krynicznej 6 na Saskiej Kępie w Warszawie Domowi Białoruskiemu i liderce antyłukaszenkowej opozycji Swietłanie  Ciechanouskiej, konkurentce Aleksandra Łukaszenki w ostatnich wyborach prezydenckich na Białorusi. Budynek ma być centrum białoruskiej demokratycznej opozycji.

Ten dom rząd przekazał białoruskiej opozycji, fot. MWKZ

Swietłana Ciechanouska była konkurentką Aleksandra Łukaszenki. Po sfałszowanych wyborach zmuszona została do opuszczenia kraju. W środę, 9 września spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim. Szef polskiego rządu przekazał jej klucze do nowego Domu Białoruskiego. Przekazujemy klucze do Domu Białoruskiego, do tej siedziby dla wolnych Białorusinów w Warszawie, by dbali by ta walka o suwerenność, demokrację, zakończyła się sukcesem – to dar narodu polskiego dla narodu białoruskiego” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Willa przy ulicy Krynicznej 6 to wyjątkowy budynek, perła architektury modernistycznej w Warszawie. Zbudowana została w 1938 roku według projektu Lucjana Korngolda z 1936 roku. Po 1945 była najpierw siedzibą ambasadora Francji, a od lat 1960. do roku 2015 ambasadora Tunezji. W sierpniu 2017 roku Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Jakub Lewicki wpisał budynek do rejestru zabytków. Jak czytamy na stronie MWKZ, „Obiekt jest przykładem willowego budownictwa drugiej połowy lat 30. XX wieku. Artystyczne walory budynku wynikają z jego formy, wyrażającej poszukiwanie elegancji i klasycznej powściągliwości modernistycznej architektury. Koncepcję willi charakteryzuje osiowość i dyskretna monumentalizacja, zaś wizualny porządek projektu wyraża się w skontrastowaniu zamkniętego charakteru elewacji frontowej i bocznych z bogatą tektoniką elewacji ogrodowej o dwupoziomowym układzie przestronnych tarasów. Starannie przemyślany projekt willi Rotsteinów dobrze ilustruje dojrzałą fazę twórczości Lucjana Korngolda” – czytamy w opisie.

(źródło: MWKZ, Twitter.com)

Polecamy