wtorek, 3 sierpnia, 2021

Pierwszy sezon z takim centrum treningowym

Start Legii Warszawa w europejskich pucharach pokaże, czy ekipa ze stolicy nawiąże do najlepszych lat ze swojej historii. Na razie jest się z czego cieszyć. Kibice ekipy z Łazienkowskiej znowu mogą chóralnie śpiewać: „Mistrzem Polski jest Legia”. Tytuł tym cenniejszy, że zapewniony już na dwie kolejki przed końcem rozgrywek, a przecież „po drodze” nie obyło się bez kilku zakrętów. Klub  odniósł też inny sukces. Sfinalizowano gigantyczną inwestycję – oddając do użytku Legia Training Center, czyli ogromny ośrodek szkoleniowy. Takiego nie ma nikt inny w Polsce. A nawet w tej części Europy.

fot. Urodzony Legionosta/Wikipedia By UrodzonyLegionista – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83856705

Poprzedni sezon 2018/2019 nie był udany dla Legii Warszawa (a to i tak bardzo delikatnie określenie). Tytuł mistrza Polski zdobył Piast Gliwice, Puchar Polski trafił do Lechii Gdańsk, a o występach w europejskich pucharach lepiej jak najszybciej zapomnieć. Nic dziwnego, że po ostatnim meczu doszło do wielu zmian w składzie.
„Zostaną tu legioniści, których ocenię na legionistów, którzy zapierd…!” – zapowiadał trener Aleksandar Vuković.
Z tym większą motywacją piłkarze przystępowali do nowych rozgrywek. Bardzo szybko stało się jasne, że ekipa z Łazienkowskiej jest głównym faworytem do tytułu. Wprawdzie doszło do kilku niespodziewanych wyników, ale po rundzie zasadniczej Legia miała siedem punktów przewagi nad drugim Piastem Gliwice, a w fazie grupy mistrzowskiej triumf został przypieczętowany. I to na dwie kolejki przed końcem.
„Uważam, że drużyna walczyła w tym sezonie o kilka rzeczy. Nie tylko o zwycięstwo i mistrzostwo Polski, ale też o zdobycie zaufania ludzi, którzy oglądają Legię, kibicują jej i są z nią na dobre i na złe. Bardzo dużo ten zespół przecierpiał nie ze swoich win” – mówił podsumowującym sezon wywiadzie dla oficjalnego kanału Legii Warszawa trener Vuković. – „To była zupełnie nowa drużyna (…) Na początku trzeba było tłumaczyć się z jednej i drugiej porażki, ale my wiedzieliśmy, że potrzebujemy trochę czasu, aby to zaczęło funkcjonować. Mam wrażenie, że zdobycie zaufania to największy sukces ekipy w tym roku” – podkreślił.

(Wywiad dostępny TUTAJ)

Feta z okazji zdobycia tytułu mistrza Polski też była wyjątkowa. Z powodu obostrzeń związanych z koronawirusem piłkarze Legii pozdrawiali kibiców… płynąc statkiem po Wiśle.

Pod względem sportowym sezon był udany, ale równie duży (niektórzy twierdzą, że nawet większy) osiągnięto sukces organizacyjny. Sfinalizowano bowiem ogromną inwestycję.
„Legia Training Center, najnowocześniejsze centrum treningowe w Europie Środkowej, zostało uroczyście oddane. Zaawansowany infrastrukturalne i technologicznie ośrodek zlokalizowany w gminie Grodzisk Mazowiecki będzie drugim domem Legii” – ogłoszono 20 lipca na stronie Legia.com
O powstawaniu LTC pisaliśmy na łamach Telegrafu. Prace budowlane rozpoczęto w kwietniu 2019 roku, a w październiku zawieszona została wiecha na dachu głównego budynku. W maju Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał zgodę na użytkowanie kompleksu. Swój pierwszy nocleg piłkarze pierwszej drużyny w Legia Training Center odbyli 11 lipca, a dwa dni później zakwaterowano tam juniorów Akademii Legii i przeprowadzono pierwszą w historii obiegu sekcję treningową.

LINK Z OTWARCIA LTC TUTAJ

„To miejsce, które musieliśmy stworzyć, by Legia była tą Legią, o jakiej marzymy. Żeby Legia była co roku w europejskich pucharach, zdobywała mistrzostwa Polski i liczyła się w Europie. Bez infrastruktury sportowej, gdzie trenuje pierwsza drużyna, ale też gdzie możemy rozwijać najlepszych wychowanków z Akademii, nie byłoby takiej możliwości. Legia Training Center to integralna część budowy naszych fundamentów, a nie pomnik” – tłumaczył prezes Dariusz Mioduski.

 

LTC W LICZBACH (za Legia.com):
15 ha powierzchni
• 9000 m kwadratowych budynku klubowego, na który zużyto 4600 m sześciennych betonu i 70 km kabli
• 22 pokoje hotelowe o standardzie czterogwiazdkowym dla zawodników pierwszej drużyny Legii
• 30 pokojów w bursie dla zawodników Akademii Legii
• Multifunkcyjna hala sportowa o powierzchni 600 m kwadratowych
• Siłownia o powierzchni 350 m kwadratowych
• Sześć pełnowymiarowych boisk (docelowo osiem, w tym dwa z nawierzchnią sztuczną)
• Dodatkowe mini-boiska do treningu bramkarskiego i szybkiej gry ze sztuczną nawierzchnią
• 14 szatni, z których na stałe korzysta sześć drużyn (od U15 do pierwszego zespołu Legii, zespół U14 dwa razy w tygodniu będzie przyjeżdżał na zajęcia)
• Centrum Badawczo-Rozwojowe Legia LAB ze strefą wellness (basen i dwie sauny)
• Część gastronomiczna przygotowana do obsługi 200 osób dziennie
• 26 pomieszczeń biurowych dla pracowników klubu
• System nawadniania boisk o pojemności 300 m sześciennych wody
• Ekologiczne rozwiązania grzewcze (gaz ziemny)
• System oświetlenia boisk bazujący na rozwiązaniach technologicznych akademii Arsenalu FC

ŁCz

Polecamy