piątek, 18 czerwca, 2021

Triumf Boga, oręża i całego narodu

Bitwa Warszawska 1920 roku była jednym z trzech największych zwycięstw polskiego oręża w historii. Bitwa pod Grunwaldem z 15 lipca 1410 roku złamała potęgę Zakonu Krzyżackiego i sprawiła, że na setki lat w Europie Środkowej karty rozdawało wspólne państwo Polski i Litwy. Bitwa pod Wiedniem z 12 września 1683 roku uratowała Europę przed inwazją Islamu. Bitwa Warszawska, rocznicę której opbchodzimy 15 sierpnia, choć trwała kilkanaście dni, powstrzymała światową rewolucję i prące na Wschód oddziały bolszewickie. Uratowała Polskę, Europę i Świat. 

Jerzy Kossak Bitwa Warszawska Public Domain

Bitwę przeciwnicy Józefa Piłsudskiego nazwali „Cudem nad Wisłą”. Miało to umniejszyć rolę komendanta. Po latach Kościół wrócił do tego określenia, ale nie dla pomniejszania zasług kogokolwiek, ale dla podkreślenia duchowego i mistycznego wymiaru tamtych wydarzeń. Wspomina się, że z jednej strony był bezbożny ateizm, siły niosące mord i zniszczenie, z drugiej chrześcijańska cywilizacja. Że samo zwycięstwo było skorelowane z najważniejszym maryjnym świętem – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Czci się pamięć o bohaterskich kapłanach, z księdzem Ignacym Skorupką na czele, który zginął pod Ossowem 14 sierpnia 1920 roku. Jednocześnie są prace mówiące o nadprzyrodzonym charakterze bitwy – bolszewickim żołnierzom miała ukazać się postać Matki Bożej. W tym wymiarze określenie „Cud nad Wisłą” ma uzasadnienie. 

Jednocześnie był to jednak wielki sukces militarny. Głównodowodzącym i autorem całego planu był Jóżef Piłsudski. Doskonale współpracował jednak ze swoimi na co dzień wrogami – generałem Tadeuszem Rozwadowskim, generałem Józefem Hallerem, generałem Władysławem Sikorskim. Przeciwko bolszewikom solidarnie stanęły wszystkie siły polityczne w Polsce, poza bolszewikami – endecy i socjaliści, konserwatyści i PSL, chadecy. Ramię w ramię bronili Ojczyzny. 

I jeszcze jeden wymiar – triumf był możliwy także dzięki niezwykłemu zorganizowaniu całego narodu. Z trzech zaborów udało się w ciągu roku zbudować państwo, które było w stanie nie tylko funkcjonować, ale też stawić czoła sowieckim hordom. Warto dziś o tym pamiętać. 

Polecamy