czwartek, 17 czerwca, 2021

15 sierpnia. Najważniejsze święto maryjne

15 sierpnia obchodzimy nie tylko Święto Wojska Polskiego i rocznicę Bitwy Warszawskiej, ale też jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. To najważniejsze święto poświęcone Matce Bożej. Przypomina kościelny dogmat o tym, że Matka Boża – Maryja, matka Jezusa Chrystusa została jako jedyny człowiek wzięta z duszą i ciałem do nieba. O ile zdania dotyczące śmierci Maryi są w Kościele podzielone, tak właśnie samo wniebowzięcie nie jest przedmiotem dyskusji. W Kościele katolickim 15 sierpnia jest świętem nakazanym, to znaczy, że katolik ma obowiązek uczestniczenia we mszy w kościele.

fot. ODH

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest przedmiotem dogmatu Kościoła katolickiego, ogłoszonego przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 roku w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (Najszczodrobliwszy Bóg). Według tego dogmatu  po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Dogmat ten nie rozstrzyga tematu śmierci Maryi. W tej sprawie teologowie są podzieleni. Jedni uznają ziemską śmierć matki Jezusa (nurt mortalistów), drugi śmierci Matki Bożej nie uznaje  (nurt immortalistów).

W tradycji Kościoła w Polsce 15 sierpnia ma niezwykle istotne znaczenie. Do Częstochowy tego dnia wchodzą pielgrzymki wiernych. A w kościołach w całym kraju święci się też płody ziemi, zioła (stąd ludowa nazwa święta – Matki Boskiej Zielnej). Święto i kult maryjny odegrały istotną rolę w trakcie Bitwy Warszawskiej w sierpniu 1920 roku. Ks. Ignacy Skorupka mówił przed śmiercią, że o dnia Wniebowzięcia Maryi sowiecka armia zostanie pokonana. Kapłan zginął 14 sierpnia. Jednak jego słowa się spełniły.  (Az) 

 

Polecamy