piątek, 18 czerwca, 2021

Zginęło ponad 300 osób. Dzień Pamięci Starówki

Wybuch zdobytego przez Powstańców czołgu-pułapki, 13 sierpnia 1944 roku był jednym z najtragiczniejszych wydarzeń Powstania Warszawskiego. W wyniku eksplozji zginęło ponad trzystu mieszkańców stolicy. O 16.00 odbędą się przy pl. Zamkowym obchody Dnia Pamięci Starówki, w związku z 76. Rocznicą tego tragicznego wydarzenia.

Miejsce Pamięci przy ulicy Jana Kilińskiego fot. Adrian Grycuk/Wikipedia By Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38385566

13 sierpnia (czwartek) o godz. 16 przy pl. Zamkowym 15/19 rozpoczną się obchody Dnia Pamięci Starówki, związane z 76. rocznicą wybuchu tzw. czołgu-pułapki na ul. Kilińskiego. W wyniku eksplozji zginęło ponad trzystu mieszkańców Warszawy, którzy zgromadzili się, aby podziwiać pojazd wprowadzony przez Powstańców za barykady. O godz. 17.30 odbędzie się uroczystość główna przy głazie upamiętniającym wybuch tzw. czołgu-pułapki – ul. Kilińskiego 3, a potem krótki koncert „Ilu nas w ciszy” – w znacznej mierze oparty na tekstach Jacka Kaczmarskiego.  „Czołg pułapka”, który eksplodował na Starym Mieście 13 sierpnia 1944 roiku przy ulicy Jana Kilińskiego, był tak naprawdę nie czołgiem, ale transporterem ładunków Sd.Kfz.301 (Borgward IV),, który miał zniszczyć barykadę na Podwalu. Gdy Polacy zdobyli transporter, mieszkańcy zbiegli się, by podziwiać zdobyty „czołg”. Bastąpiła  do którego doszło 13 sierpnia 1944 przy ul. Jana Kilińskiego na Starym Mieście w Warszawie. W wyniku eksplozji zginęło ponad trzystu powstańców i cywilów, którzy zbiegli się podziwiać zdobyty „czołg”. Wtedy nastąpiła eksplozja, zginęło ponad 300 ozób. Wydarzenie to znane jest odtąd w polskiej historii jako „wybuch czołgu pułapki” i jest uznawane za jeden z najtragiczniejszych epizodów obrony Starego Miasta. Od 1992 roku rocznica wybuchu jest obchodzona jako Dzień Pamięci Starówki.

(źródło: NTW, Wikipedia, Warszawski Serwis Prasowy)

Polecamy