niedziela, 20 czerwca, 2021

Rocznica Bitwy Warszawskiej na Pradze

Gra miejska, Msza Święta oraz apel pamięci przy pomniku Księdza Ignacego Skorupki – to główne punkty dzielnicowych obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej na Pradze Północ. Dzielnica odegrała ważną rolę podczas starcia z bolszewikami. To z Pragi wychodzili żołnierze na decydującą bitwę, a na pobliskim Kamionku (dziś część Pragi Południe) ostatnią mszę świętą odprawił ks. Ignacy Skorupka.

Po zakończeniu gry miejskiej odbędzie się Msza Święta w Bazylice Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika fot. ODH

13 sierpnia (czwartek) przy Placu Weteranów 1863 roku odbywają się dzielnicowe obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej na Pradze-Północ. W godz. 11.00-17.45 Urząd Dzielnicy Praga-Północ zaprasza na grę miejską, podczas której każdy ma  okazję nauczyć się robienia kotylionów, poznać tajniki funkcjonowania sprzętu, którym posługiwano się w XX wieku, a także zobaczyć rekonstrukcję historyczną. Nie zabraknie też pokazu pojazdów, strojów czy ekwipunku. W grze miejskiej można wygrać koszulki z grafiką zaprojektowaną na tegoroczne obchody. Po zakończeniu Gry miejskiej, o godz. 18 w Bazylice Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Bohaterów Bitwy Warszawskiej. O godz. 19 przy pomniku ks. Ignacego Skorupki odbędzie się Apel Pamięci z udziałem wojskowej asysty honorowej.  Bitwa Warszawska w połowie sierpnia 1920 roku przesądziła o powstrzymaniu bolszewickiej nawały idącej na Zachód. Wygrana bolszewików oznaczałaby połączenie się ich armii z rewolucją proletariacką w Niemczech oraz we Francji. Ich klęska była też klęską idei światowej rewolucji.

(źródło: NTW, Warszawski Serwis Prasowy)

Polecamy