czwartek, 17 czerwca, 2021

102 już jeździ po nowej trasie

 Nie na Wolę jak dotychczas, ale do Śródmieścia podjedzie od sierpnia z Pragi Południe autobus linii 102. Kursy linia będzie kończyć przy Dworcu Centralnym na ulicy Emilii Plater. To zmiana wobec pierwotnego projektu, który zakładał zmianę trasy w obsługującą jedynie Pragę Południe. Przystanek końcowy miał się znajdować przy stacji Metro Stadion Narodowy.

fot. WTP

Pomysł, aby linia 102 jeździła na trasie PKP – Olszynka Grochowska – STADION NARODOWY a nie PKP Olszynka Grochowska – Młynów, wywołał ogromne protesty. Mieszkańcy Grochowa oburzali się, że tak drastyczne skrócenie linii, ograniczenie trasy autobusu jeżdżącego z Pragi Południe na Wolę, do linii jeżdżącej w obrębie tylko jednej dzielnicy, to odcięcie Pragi Południe od świata. Po protestach i konsultacjach społecznych decyzję zmieniono. Linia 102 nie będzie wprawdzie jeździć na Wolę jak dotychczas, będzie jednak kończyć kurs na ul. Emilii Plater, przy Dworcu Centralnym. Zmiana trasy została opóźniona, jednak już od soboty, 1 sierpnia, autobus 102 pojedzie  nową trasą. Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego, autobusy linii 102 kursować będą z taką samą częstotliwością, jak obecnie – co 20 minut w godzinach szczytu i poza szczytem oraz co 30 minut w soboty i święta.

Nowa trasa będzie przebiegać następująco:

PKP OLSZYNKA GROCHOWSKA – J. Chłopickiego – Szaserów – J. Dwernickiego – Podskarbińska – Międzyborska (powrót: Grenadierów) – al. J. Waszyngtona – al. Józefa Poniatowskiego – Wybrzeże Szczecińskie – most Świętokrzyski – Zajęcza – Dobra (powrót bezpośrednio Tamką) – Tamka – M. Kopernika – Świętokrzyska – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście – Królewska – pl. Grzybowski – Twarda – Emilii Plater – EMILII PLATER

Zmiany tras kilku linii autobusowych związane są z oddaniem do użytku nowych stacji metra na Woli. Miały zacząć obowiązywać już wiosną, ale z uwagi na pandemię koronawirusa ich wprowadzenie zostało opóźnione. Stacje Płocka, Młynów i Księcia Janusza są otwarte od kwietnia. Jednak zmian w komunikacji choć były zaplanowane, wtedy nie wprowadzono. Spowodowane było to środkami ostrożności związanymi z koronawirusem. Dlatego zaczną obowiązywać dopiero od 1-go sierpnia. (az)

Polecamy