czwartek, 17 czerwca, 2021

„Pragę naprawdę da się lubić”. To problem hejterów

Od lat w Telegrafie 24, a potem w Nowym Telegrafie Warszawskim pisaliśmy o tym, że warszawska Praga, a także Grochów, Kamionek, Saska Kępa są jednymi z najbardziej klimatycznych miejsc w Polsce. A jednocześnie wielu „warszawian” od zawsze unikało prawego brzegu jak ognia, wybierając raczej Wilanów, Kabaty i kilka innych modnych i „trendy” miejsc.

fot. Adrian Grycuk/Wikipedia By Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80409027

Po wyborach prezydenckich w portalach społecznościowych pojawił się nawet hejt, w związku z tym, jak głosowali mieszkańcy Pragi (wszędzie wygrał Rafał Trzaskowski, ale na Pradze mniej wyraźnie, co oburzyło część komentatorów). Artykuł the Independent mocno burzy samopoczucie hejtujących prawy brzeg. Dzielnica została bowiem uznana za najlepszą dzielnicę w Europie. Chwalone jest łączenie na Pradze tradycji z nowoczesnością. Co więcej, to nie są opinie odosobnione. Ludzie, którzy okazywali przez lata pogardę wobec mieszkańców Pragi powinni nie tyle przepraszać, co spróbować wyłączyć stereotypy, schować do kieszeni pogardę i nienawiść, i spróbować Pragę przynajmniej poznać. A nóż – o zgrozo! – w niej się zakochają? Bo to przecież Praga jest miejscem, w którym zachowana została tradycja wspaniałej, przedwojennej Warszawy. Jej zabudowa, wygląd uliczek, klimat, nawet język mieszkańców. Jednocześnie to na Pradze mamy rozwój i opiekę dla rzemiosła i kultury. Naprawdę dzielnicę da się lubić. Co więcej – warto też poznać rejony sąsiedniej Pragi Południe – Grochów, Kamionek, Saską Kępę. Można przeżyć życie w zamkniętych osiedlach, ale chyba nie warto.

Andrzej Maksymowicz

Polecamy