poniedziałek, 14 czerwca, 2021

Symbol Warszawy i kontrowersji. Warszawski konflikt o Pałac Kultury

Jedni nie wyobrażają sobie bez niego życia. Inni twierdzą, że powinien zostać wyburzony. Jeszcze inni przekonują, że wprawdzie to relikt PRL, ale wrósł w klimat i krajobraz powojennej stolicy. Jak co roku wraca temat Pałacu Kultury i Nauki. W tym roku kontrowersyjna budowla obchodzi 65-lecie istnienia. 

fot. Adrian Grycuk/Wikipedia By Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34930493

W latach 50-ych XX wieku Józef Stalin proponował Polakom wybudowanie Warszawie linii metra, bądź właśnie pałacu. Komunistyczne władze kraju zdecydowały się na właśnie pałac. Tak powstał Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina. Obok niego miał powstać także ogromny pomnik jednego z największych zbrodniarzy w dziejach ludzkości. Po śmierci Stalina i październikowej odwilży plany budowy pomnika zostały zarzucone. Jednak pałac pozostał. Przez lata był symbolem komunistycznego zniewolenia. Dziś pełni inną rolę. Znajdują się w nim teatry (Studio, Szóste Piętro), kina, muzea, kawiarnie. Obraduje tam Rada Warszawy, są biura, miejsca rekreacyjne. Jest Sala Kongresowa. Choć słowo „jest” stanowi pewne nadużycie – raczej należy określić „była” i podobno „będzie” bo remont jej trwa już od kilku lat i nie może się skończyć. I wokół pałacu nie brak kontrowersji. Są głosy, że jako relikt PRL powinien zostać wyburzony. Inne głosy mówią o tym,że Pałac powinien zostać, ponieważ stanowi właśnie pomnik historii, można w nim umieścić muzeum komunizmu. Są varsavianiści, którzy uważają, że obiektu nie należy wyburzać, bo ma wartość sentymentalną. Nie brak też jednak opinii, że budynek należałoby zmienić – przebudować, pozbawić socrealistycznych elementów. Kolejna teza głosi potrzebę wyburzenia Pałacu nie z przyczyn ideologicznych a funkcjonalnych – tak, jak nie ostała się rotunda – trzeba było wybudować nową na miejscu starej, tak i PKiN nie może się ostać. Bo jest niefunkcjonalny czego dowodem jest remont Sali Kongresowej. Niezależnie od tych opinii kontrowersje budzą huczne obchody oddania do użytku „daru Stalina”. Odbędą się one 21 lipca. 

W Nowym Telegrafie Warszawskim podejmiemy w najbliższych dniach debatę na temat roli i przyszłości Pałacu Kultury i Nauki. 

(NTW) 

Polecamy