piątek, 18 czerwca, 2021

Miasto przypomina o bezpłatnym czipowaniu

Warszawiacy nadal mogą bezpłatne zaczipować swojego psa i kota w ramach miejskiego programu. Dzięki temu ich pupil jest bezpieczny również podczas letnich wyjazdów. Stolica dofinansowuje także sterylizację oraz kastrację domowych czworonogów, by zapobiegać bezdomności zwierząt – przypomina stołeczny ratusz. 

fot. freeimges.com, zdj. ilustr.

Zaczipowanie psa lub kota zwiększa szanse na jego odnalezienie w razie zaginięcia. względu na dzielnicę zamieszkania). Akcja trwa do 31 grudnia 2020 r. lub do wyczerpania środków finansowych.

Wystarczy wypełnić wiosek w placówce weterynaryjnej, pokazać dowód tożsamości oraz książeczkę zdrowia lub paszport psa bądź kota. Warunkiem jest ukończenie przez zwierzę 12. tygodnia życia, a dodatkowo w przypadku psów aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE-ANIMAL do 5 dni od dnia wszczepienia mikroprocesora – podaje Urząd Miasta. 

Czip ma wielkość ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Wprowadzany jest podskórnie i może działać nawet kilkadziesiąt lat. W przypadku odnalezienia zaginionego psa lub kota funkcjonariusze Ekopatrolu Straży Miejskiej mogą za pomocą specjalnego czytnika poznać indywidualny numer czipa i w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu – podaje ratusz. 

(źródło: UM Warszawa) 

Polecamy