czwartek, 5 sierpnia, 2021

Jak co roku. Szlifują torowisko w metrze

Trwa coroczne szlifowanie torowiska w metrze. „Szlifowanie prewencyjne szyn i rozjazdów jest elementem regularnych prac konserwacyjnych wykonywanych na infrastrukturze torowej Metra Warszawskiego Sp. z o.o.

fot. Lukas Plewnia from Berlin, Deutschland [CC BY-SA 2.0 zdj. ilust(https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)] zdj. ilustr.

W tym roku prace zostały podzielone na 2 okresy: w pierwszym etapie potrwają 4 tygodnie (od nocy 5/6 lipca), zaś drugi etap został zaplanowany na jesień i potrwa do grudnia. W bieżącym tygodniu szlifowanie odbywa się na linii M2, zaś w zeszłym – prace wykonywane były na odcinku bielańskim linii M1″ – informuje spółka. „Szlifowanie prewencyjne, prowadzone na torach metra, pozwala usunąć zużycia zmęczeniowe w postaci wad typu: head check, wykruszeń, wybuksowań, falistości, które pojawiają się na główkach szyn w trakcie ich eksploatacji. Umożliwia ono także odtworzenie profilu poprzecznego szyn. Z doświadczeń w eksploatacji linii metra wynika, iż odpowiednio dobrane i zastosowane zabiegi konserwacyjno-remontowe znacząco wydłużają okres żywotności nawierzchni torowej” – tłumaczy. Szlifowanie szyn i rozjazdów odbywa się wyłącznie podczas przerwy nocnej, nie powodując utrudnień w ruchu pasażerskim – dodaje.

(Warszawski Serwis Prasowy)

Polecamy