poniedziałek, 14 czerwca, 2021

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu

W sobotę, 11 lipca 2020 r. po raz czwarty obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wspólnie z Zarządem Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Instytutem Pamięci Narodowej zorganizował w Warszawie uroczystości upamiętniające ofiary mordów przeprowadzonych przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię na terenie województw południowo-wschodnich II RP w latach 1942-1947.

fot. Apilek/Wikipedia By Apilek – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27224167

 

Obchody rozpoczęły się w Kaplicy Lotników w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Przed tablicą upamiętniającą „Rzeź Wołyńską” złożone zostały kwiarty, a także odprawiona została  Msza święta sprawowana w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP, a także poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

 

W południe na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się ceremonia złożenia wieńców i wiązanek kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie delegacje zapaliły znicze pod tablicami umieszczonymi na kolumnadzie Grobu Nieznanego Żołnierza, upamiętniającymi miejsca oporu i samoobrony ludności polskiej przed atakami ukraińskich nacjonalistów w latach 1943-1946 na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie. 

Później na Skwerze Wołyńskim, odczytany został Apel Pamięci, po którym nastąpiło złożenie kwiatów przed Pomnikiem Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP na terenie województw południowo-wschodnich w latach 1942-1947 oraz Pomnikiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

(inf. pras. UDSKiOR)

Polecamy