czwartek, 29 lipca, 2021

Uczczą ofiary zbrodni w Palmirach i więźniów Pawiaka

W sobotę, 20 czerwca br., odbędą się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę egzekucji w podwarszawskich Palmirach kilkuset więźniów Pawiaka w ramach Akcji AB (niem. Außerordentliche Befriedungsaktion) tzw. Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej – przypomina Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Cmentarz w Palmirach fot. Maciej Szczepańczyk/Wikipedia By User:Mathiasrex Maciej Szczepańczyk – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10592614

W samo południe szef UDSKiOR  Jan Józef Kasprzyk odda hołd ofiarom niemieckich zbrodni na terenie Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie, w miejscu, gdzie podczas II wojny światowej funkcjonowało największe niemieckie więzienie polityczne na terytorium okupowanej Polski. Przeszło przez nie ok. 100 tys. osób, z czego ok. 37 tys. zostało zamordowanych, a ok. 60 tys. wywieziono w 95 transportach do obozów koncentracyjnych oraz innych miejsc odosobnienia. Po odmówieniu modlitwy delegacje złożą kwiaty przed Pomnikiem Drzewa Pawiackiego. Potem minister Kasprzyk odwiedzi Cmentarz w Palmirach, by złożyć wieniec z miejscu egzekucji i wiecznego spoczynku  ponad 2 tysięcy pomordowanych Polaków. To właśnie w Palmirach w dniach 20-21 czerwca 1940 r. w ramach największej egzekucji przeprowadzonej w ramach Akcji AB, Niemcy rozstrzelali 368 więźniów Pawiaka, w tym 286 mężczyzn i 82 kobiety. Wśród ofiar znalazło się wielu wybitnych działaczy społecznych i politycznych, dziennikarzy, lekarzy, adwokatów i księży. Wśród nich byli m.in. Janusz Kusociński – olimpijczyk, złoty medalista w biegu na 10000 metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1932 r., Maciej Rataj – prezes Stronnictwa Ludowego, marszałek Sejmu RP, Jan Pohorski – wiceprezydent Warszawy, Mieczysław Niedziałkowski – znany działacz socjalistyczny, redaktor „Robotnika”, długoletni poseł na Sejm RP, Agnieszka Dowbor-Muśnicka – córka gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, członkini Organizacji Wojskowej „Wilki”.

20 czerwca 2020 r., Warszawa

godz. 12:00 – Muzeum Więzienia Pawiak, ul. Dzielna 24/26

20 czerwca 2020 r., Palmiry

godz. 14:00 – Cmentarz w Palmirach, Czosnów

(inf. pras. UDSKiOR)

Polecamy