poniedziałek, 26 lipca, 2021

Szok. Pociąg Słoneczny nie zawiezie nad morze!

Po raz pierwszy od 15 lat w tegoroczne wakacje nie będzie pociągu „Słoneczny”, który każdego lata jeździł ze stolicy nad morze. Powodem jest pandemia koronawirusa i kwestie bezpieczeństwa pasażerów – informują Koleje Mazowieckie. Według spółki niemożliwe jest utrzymanie reżimu sanitarnego w pociągu.

fot. Muri/Wikipedia By Grzegorz W. Tężycki – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4400371

Jak informują Koleje Mazowieckie, ogłoszona w Polsce w marcu br. pandemia wirusa COVID-19 spowodowała poważne ograniczenia w transporcie publicznym. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 29 maja 2020 r. limit pasażerów w środkach transportu publicznego wynosi tyle, ile wynosi 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna) – podają Koleje Mazowieckie. „Słoneczny” w drodze do Ustki zatrzymuje się na kilkunastu stacjach i przystankach osobowych na których odbywa się rotacja podróżnych. W tej sytuacji, zarówno kontrola składu pod względem jego zapełnienia, jak również każdorazowe zliczanie podróżnych na każdej stacji pośredniej (przystanku), są po prostu niemożliwe do wykonania. Ponadto dodatkowym czynnikiem utrudniającym kontrolę frekwencji jest specyfika sprzedaży biletów. W odróżnieniu od przewoźników dalekobieżnych spółka KM nie ma możliwości prowadzenia sprzedaży biletów na ściśle określone miejsca (miejscówki).

 

 – W obecnej sytuacji, jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest zawieszenie kursowania „Słonecznego”. To bardzo trudna decyzja, zważywszy na to, że pociąg cieszył się bardzo dużą popularnością. Priorytetem jednak jest bezpieczeństwo naszych podróżnych.  Dlatego też liczymy na ich zrozumienie – mówi Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich.

(inf. pras. Kolei Mazowieckich)

 

 

Polecamy