piątek, 18 czerwca, 2021

Czerwiec bez filharmonii. Powodem koronawirus

Zaplanowane na czerwiec koncerty online w Filharmonii Narodowej zostały odwołane z powodu podejrzenia koronawirusa SARS-Co-V 2 u jednego z muzyków. W związku z sytuacją dyrektorzy placówki – Andrzej Boreyko, dyrektor artystyczny oraz Wojciech Nowak – dyrektor filharmonii skierowali list do miłośników muzyki i artystów.

Filharmonia Narodowa fot. Fot. Adrian Grycuk/Wikipedia By Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90497321

Szykowała się wielka gratka dla miłośników prawdziwej muzyki. W czerwcu miało się odbyć pięć koncertów on-line Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej. Pierwszy miał być już w miniony piątek, drugi w sobotę (12 i 13 czerwca). Nie odbyły się. Odwołane są też koncerty zaplanowane na przyszły tydzień – na piątek 12 czerwca i sobotę 19 czerwca, a także koncert, który miał się odbyć w niedzielę, 28 czerwca. Smutną wiadomość o odwołaniu występów Filharmonia Narodowa przekazała w środę, 10 czerwca. Powodem odwołania koncertów było podejrzenie koronawirusa SARS-Co-V 2 u jednego z muzyków. Dwa dni po podaniu informacji dyrektorzy Filharmonii Narodowej zamieścili na stronie list, w którym wyrażają ubolewanie w związku z zaistniałą sytuacją: „Jest nam niezwykle przykro z powodu odwołania zaplanowanych, czerwcowych koncertów on-line w Filharmonii. Zdajemy sobie sprawę, jak wiele pracy Artyści naszej Orkiestry włożyli w ich przygotowanie, w próby, które już się odbyły, jak wiele czasu poświęcili na wspólne tworzenie wspaniałej muzycznej jakości po długiej przerwie. Wszyscy czekaliśmy na powrót do częściowej chociaż normalności i funkcjonowania naszej instytucji w taki sposób, w jaki została ona do tego powołana. Jesteśmy świadomi, jak wielkie jest to dla wszystkich rozczarowanie – i od strony zawodowej, i czysto ludzkiej. Niestety, podejrzenie zakażenia koronawirusem u jednego z Artystów Orkiestry FN zmusiło nas do podjęcia tak radykalnej i trudnej dla wszystkich decyzji. Bezpieczeństwo muzyków i pracowników Filharmonii Narodowej jest w tej nadzwyczajnej sytuacji najważniejsze. Prosimy wszystkich Państwa o zrozumienie” – napisali Andrzej Boreyko, Dyrektor Artystyczny i Wojciech Nowak, Dyrektor. Na razie nie wiadomo, czy odbędzie się zaplanowany na sobotę, 26 czerwca, koncert kameralny.

Andrzej Maksymowicz (źródło: Filharmonia Narodowa)

Polecamy