czwartek, 17 czerwca, 2021

Most Poniatowskiego. Miało być wind 8. Na razie są 2

Z 8 planowanych wind na moście Poniatowskiego powstaną zaledwie 2, przy ulicy Solec. Podpisana została stosowana umowa. Starsi ludzie i osoby z problemami z poruszaniem się wciąż czekają na resztę inwestycji. Zdaniem mieszkańców Powiśla brak wind skutecznie odcina tę część Śródmieścia od reszty stolicy. „Jesteśmy peryferiami w sercu stolicy” – żalą się mieszkańcy.

fot. Adrian Grycuk By Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42878346 zdj. ilustr.

Powiśle jest częścią Śródmieścia, część mieszkańców skarży się jednak, że komunikacyjnie dzielnica jest nieco odcięta od świata. Najlepsza forma komunikacji – tramwaj z mostu Poniatowskiego rozwiązuje problem jedynie dla osób młodych i zdrowych. – Osoby starsze, czy mające problemy z poruszaniem się, mają poważny problem z dotarciem do tramwaju. Dla mnie jest on nie do przeskoczenia – mówi Marek, mieszkaniec Powiśla, który z powodu zapalenia stawów porusza się o kulach. Jak zaznacza, brak wind na mości sprawia, że by znaleźć się przy przystanku trzeba pokonać strome schody. – Dla ludzi zdrowych bywa to męczące, dla osób z niesprawnością – to niewykonalne – mówi nasz rozmówca. O budowę wind mieszkańcy zabiegali od lat. Kilka miesięcy temu wydawało się, że wszystko się ruszyło, bo budowa wind została zapowiedziana. Teraz Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych ogłosił, że podpisał umowę na konkretne prace. Na razie jednak w jednej, a nie w trzech lokalizacjach. Zamiast ośmiu wind powstaną dwie, przy ulicy Solec: „Podpisaliśmy z firmą Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe Mosty umowę na budowę dwóch wind przy wiadukcie mostu Poniatowskiego, zlokalizowanych w istniejących wieżycach przy ul. Solec. Lokalizacja wind w wieżycach wiaduktu nie zmieni zagospodarowania terenu oraz zewnętrznej architektury obiektu. Na realizację zadania wykonawca będzie miał 14 miesięcy od dnia podpisania umowy. Koszt inwestycji, to 4,8 mln zł.” – informują urzędnicy.

Sprawa budowy wind od lat budzi kontrowersje. Urzędnicy zapowiadali, że windy powstaną w latach 2017 – 2021. A ich lokalizacja nie zmieni zagospodarowania terenu oraz zewnętrznej architektury obiektu. Przypomnijmy, że – jak czytamy na stronie ZMID, docelowo planowane jest wykonanie wind w trzech lokalizacjach:

cztery windy w rejonie Wybrzeża Kościuszkowskiego, które umożliwią obsługę komunikacyjną z poziomu wiaduktu z tunelem pod jezdnią wiaduktu. Tunel łączy komunikacyjnie poziom jezdni po obu stronach trasy Wybrzeża Kościuszkowskiego z przystankiem tramwajowym na wiadukcie.

dwie windy w rejonie stacji kolejowej PKP Powiśle, które będą zamontowane wewnątrz istniejących wieżyc wiaduktu, umożliwiając obsługę komunikacyjną z poziomu al. 3 Maja ze stacją PKP Powiśle oraz chodnikiem na wiadukcie.

dwie windy w rejonie ul. Solec, które zostaną zainstalowane wewnątrz istniejących wieżyc wiaduktu, umożliwiając obsługę komunikacyjną z poziomu ul. Solec z chodnikiem na wiadukcie.

Miały powstać do 2021 roku, jednak na razie jest decyzja co do jednej lokalizacji.

Andrzej Maksymowicz

 

 

Polecamy