czwartek, 29 lipca, 2021

Park przy Znicza wciąż nie ma nazwy. Uczcijmy obrońcę Grochowa!

Kilka lat temu Południowopraska Wspólnota Samorządowa złożyła projekt nadania parkowi przy ulicy Znicza na Grochowie imienia gen. Stanisława Sosabowskiego – obrońcy Grochowa z roku 1939, dowódcy w bitwie pod Arnhem. Minęły lata, w sprawie nie zdarzyło się nic.

Grób generała Stanisława Sosabowskiego w Warszawie, na Powązkach fot. Cezary Piwowarski Wikipdia By Cezary Piwowarski – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10324939

Park przy ulicy Znicza jest jednym z popularniejszych w dzielnicy. W przeciwieństwie do innych miejsc tego typu wciąż nie ma nazwy. Mieszkańcy, z uwagi na fakt, że park znajduje się przy ulicy Znicza tak samo nazywają też sam park. Błąd powieliła też ostatnio dzielnica Praga Południe informując w komunikacie o otwarciu placów zabaw, iż w „Parku Znicza” plac zabaw został otwarty. Otóż nie – park znajduje się przy ulicy Michała Znicza (przedwojennego aktora), zaś formalnie nazwy nie ma. W 2014 roku Południowopraska Wspólnota Samorządowa chciał nadać mu nazwę gen. Stanisława Sosabowskiego. Oficer ten na uczczenie w dzielnicy zasługuje jak mało kto. Był dowódcą obrony Grochowa we wrześniu 1939 roku. Potem, już na Zachodzie, twórcą polskich jednostek specjalnych i dowódcą w bitwie o Arnhem. Wniosek o nadanie nazwy został złożony jeszcze w kadencji 2010 – 2014. Przeszła cała kadencja 2014-2018. Niebawem będzie połowa kadencji 2018 – 2023. Generał wciąż nie został uczczony. (Łcz)

Polecamy