sobota, 24 lutego, 2024

KORONAWIRUS. Osiem kolejnych ofiar na Mazowszu

Osiem osób zmarło na w ciągu doby na Mazowszu na wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 chorobę COVID 19.

 

Zmarłe osoby to 73-letnia kobieta z pow

fot. pixabay

iatu łosickiego z chorobą współistniejącą,  troje mieszkańców powiatu pruszkowskiego – 79-letni mężczyzna z chorobą współistniejącą hospitalizowany w Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, 61-letnia kobieta i 81-letnia kobieta, obie z chorobami współistniejącymi, hospitalizowane w Szpitalu MSWiA w Warszawie. Nie żyją też kobieta (65 lat) i mężczyzna (68 lat)  hospitalizowane w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Kolejnym zmarłym jest 69-letni mężczyzna hospitalizowany w Szpitalu MSWiA w Warszawie oraz 87-letnia kobieta powiatu warszawskiego zachodniego, hospitalizowana w Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. Według danych ze środy, 15 kwietnia, od początku epidemii na Mazowszu zmarły 84 osoby, zachorowały 1792 osoby (w ciągu doby 77). Poniżej komunikat MPWIS ze stronty WSSE.waw.pl

Komunikat MPWIS z dnia 15 kwietnia 2020 r., przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie województwa mazowieckiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowania na COVID-19.

 

Stan aktualny na dzień 15 kwietnia 2020 godzina 16.00. *(komunikat jest opracowywany na podstawie meldunków z powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, które wpływają na g. 13.00 danego dnia. Wszystkie nowe dane po tej godzinie prezentowane są w meldunku następnego dnia).

 

Województwo mazowieckie:

 

liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 12 168 / (810)

liczba osób aktualnie objętych izolacją domową / (ostatnia doba) 923/ (26)

liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 8

liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 4 834 / (177)

liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 732 /(68)

liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 

1 792/ (77)

liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 84 / (8)

liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 176/(17)

Potwierdzone zachorowania na COVID-19 z ostatniej doby raportowania to 77 osób obu płci wykazane w powiatach: ciechanowski (1), grodziski (2), grójecki (3), kozienicki (4), legionowski (4), nowodworski (2), piaseczyński (1), pruszkowski (1), pułtuski (1), radomski (3), szydłowiecki (1), m.st. Warszawa (50), wołomiński (2), żyrardowski (1), warszawski zachodni (1).

 

Od początku raportowania nie potwierdzono przypadków zachorowania w powiecie Maków Mazowiecki, Sokołów Podlaski, Żuromin.

 

ZGONY:

 

Na podstawie dokumentacji (ZLK-5), które wpłynęły do powiatowych inspektorów sanitarnych i nadesłanych meldunków do WSSE z całego województwa odnotowano na dzień sporządzenia raportu zgony na terenie województwa mazowieckiego przez niżej podane powiaty.

Jednocześnie zwracamy uwagę na fakt, że data wykazania zgonów w raporcie przedstawiającym sytuację epidemiologiczną nie jest równoważna z datą śmierci wykazanej osoby.

 

powiat łosicki:

(77) kobieta (l.73), hospitalizowana w SPZOZ Szpitalu Zakaźnym, choroba współistniejąca.

 

powiat pruszkowski

(78) mężczyzna (l.79), hospitalizowany w Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, choroba współistniejąca.

 

(79) kobieta (l.61), hospitalizowana w Szpitalu MSWiA w Warszawie, choroba współistniejąca.

 

(80) kobieta (l.85), hospitalizowana w Szpitalu MSWiA w Warszawie, choroba współistniejąca.

 

powiat radomski

(81) kobieta (l.65), hospitalizowana w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

 

(82) mężczyzna (l.68), hospitalizowany w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

 

powiat m.st. Warszawa

(83) mężczyzna (l.69), hospitalizowany w Szpitalu MSWiA w Warszawie, choroba współistniejąca.

 

powiat warszawski zachodni

(84) kobieta (l.87), hospitalizowana w Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, b.d.

 

OZDROWIEŃCY:

 

Nowe przypadki ozdrowieńców wykazane przez:

 

PSSE w Pruszkowie: mężczyzna (l.39) przebywał w izolacji domowej;

PSSE m.st. Warszawa: mężczyzna, b.d.

PSSE w Siedlcach: mężczyzna (l.53) hospitalizowany w SPZOZ w Siedlcach;

PSSE w Przysusze: mężczyzna (l.66), hospitalizowany w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym

PSSE w Piasecznie: kobieta (l.52) hospitalizowana w Szpitalu MSWiA w Warszawie;

PSSE w Grójcu: kobieta (l.60), hospitalizowana w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym;

PSSE w Ostrołęce: mężczyzna (l.49), chłopiec (l. 12) przebywali w izolacji domowej;

PSSE w Węgrowie: 5 kobiet (l. 51-68) – przebywały w izolacji domowej, 1 kobieta (l.57) hospitalizowana w Szpitalu Zakaźnym w Siedlcach;

PSSE Warszawa Zachód: 2 kobiety (l. 21-23) przebywały w izolacji domowej, mężczyzna (l.55) hospitalizowany w Szpitalu MSWiA w Warszawie.

Wszystkie zgłoszenia napływające do Mazowieckiego Wojewódzkiego Państwowego Inspektora Sanitarnego są weryfikowane i przekazywane do Głównego Inspektora Sanitarnego oraz do Wojewody Mazowieckiego i Ministerstwa Zdrowia. 

 

Trwają bardzo intensywne działania wszystkich służb sanitarnych. W ramach prowadzonych dochodzeń epidemiologicznych przez państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych w każdym przypadku podejmowane są (w zależności od oceny sytuacji) działania dotyczące nadzoru epidemiologicznego, kwarantanny, izolacji lub/i hospitalizacji chorego.

 

W przypadku zgłoszenia podejrzenia zachorowania lub zachorowania prowadzone są działania mające na celu ustalenie wszystkich osób z kontaktu z chorym, określenie liczby osób do objęcia nadzorem epidemiologicznym lub kwarantanną oraz weryfikację laboratoryjną przypadku.

 

Szybkość i skuteczność wdrożenia działań przez inspekcję sanitarną, mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, jest uzależniona od niezwłocznego zgłaszania podejrzeń zachorowań lub zachorowań przez lekarzy, do których trafiają pacjenci. Bardzo istotne jest odpowiedzialne podejście każdej osoby do stosowania się do zaleceń inspekcji sanitarnej i profesjonalistów medycznych dotyczących zasad postępowania w kwestii przestrzegania higieny – szczególnie właściwego mycia rąk, higieny kaszlu i kichania, unikania dużych skupisk ludzkich.

 

Wszelkie aktualne informacje na temat  koronawirusa są aktualizowane i dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia:

 

www.gis.gov.pl

 

 

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

 

Specjalna całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa:  800 190 590.

 

Specjalna całodobowa infolinia Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotycząca przekraczania granic państwa polskiego: +48 22 523 88 80.

 

Apelujemy o poszanowanie prywatności osób hospitalizowanych oraz o wyciszanie emocji, które mogłyby prowadzić do paniki.

 

Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość w związku z sygnalizowanymi trudnościami dodzwonienia się do stacji sanitarno-epidemiologicznych. Staramy się jak najszybciej reagować na wszystkie Państwa sygnały!!!

Komunikat ze strony wsse.waw.pl link TUTAJ 

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img