sobota, 20 kwietnia, 2024

W trudnym czasie zawierzmy Matce miasto, Ojczyznę i cały świat

Po ustaniu jednej z epidemii, w XVII wieku, władze miasta ogłosiły Matkę Bożą Łaskawą Patronką Warszawy. Także i my, dziś chcemy zawierzyć się Pannie Najświętszej w tym trudnym czasie, który przeżywamy – nasze miasto, Ojczyznę i cały świat – mówi w Nowym Telegrafie Warszawskim JE bp Romuald Kamiński. Biskupi diecezji zawierzyli Warszawę opiece Matki Bożej Łaskawej, patronce stolicy. W rozmowie także o sytuacji Wspólnotuy w związku z trwającą pandemią koronawirusa i o tym, co stanie się po zakończeniu epidemii.

fot. Adrian Grycuk/Wikipedia By Adrian Grycuk (photo) – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33263096

Trzech księży z diecezji było poddanych  kwarantannie. W jakich okolicznościach mogli zetknąć się z koronawirusem?

fot. mat. pras. Diecezja warszawsko-praska

Bp Romuald Kamiński: Dwaj księża to studenci, z Hiszpanii i Włoch. Trzeci był w podróży służbowej, przejechał przez teren Niemiec. Wszyscy po powrocie skrupulatnie poddali się kwarantannie i wszelkim wymaganym procedurom. Nikt nie musiał ich dyscyplinować, wiedzieli, że tak trzeba.

Trwa kryzys wywołany pandemią koronawirusa. W Diecezji Warszawsko-Praskiej Msze Św. możemy odsłuchać z katedry i konkatedry. Jednocześnie jednak puste są świątynie, odwołane nabożeństwa, w dodatku odwołana została też coroczna zbiórka darów dla ubogich. W jaki sposób wierni mogą teraz wspomagać uboższych diecezjan?

Jeśli chodzi o potrzebę wzajemnej pomocy, to mimo poważnych utrudnień, z jakimi mieliśmy do czynienia, ta pomoc jest udzielana. Ostatnio otrzymałem pismo z parafii w Aninie, gdzie tamtejsze grupy formacyjne zorganizowały akcje pomocy jedni drugim. Do wielu parafii ludzie sami zgłaszają się z chęcią pomocy ubogim.

Owszem, są też organizowane akcje robienia zakupów starszym ludziom itd. Pytanie jednak co po epidemii. Bo nie ulega wątpliwości, że czeka nas niezwykle trudny czas, wielki kryzys ekonomiczny. Dziś parafie pozbawione są tacy. Po skończeniu epidemii wierni w większości zbiednieją. Jak diecezja szykuje się na ten gorszy czas?

Trzeba się z tym trudniejszym czasem, który nastąpi, liczyć. Musimy wszyscy mieć na uwadze, że jest czas finansowo lepszy, w którym można rozwijać, rozbudowywać parafie, jakieś dzieła prowadzić. Kiedy przychodzi czas kryzysu należy zapewnić podstawowe funkcjonowanie.

Wracając do samej zarazy. Diecezja Warszawsko-Praska zawierzyła Warszawę Matce Bożej Łaskawej. Skąd wziął się taki pomysł?

Wizerunek Matki Bożej Łaskawej od początku związany jest z wypraszaniem przez wiernych opieki w obliczu zagrożenia zarazą. Tak czynili w poprzednich wiekach również mieszkańcy stolicy. Po ustaniu jednej z epidemii, w XVII wieku, władze miasta ogłosiły Matkę Bożą Łaskawą Patronką Warszawy. Także i my, dziś chcemy zawierzyć się Pannie Najświętszej w tym trudnym czasie, który przeżywamy – nasze miasto, Ojczyznę i cały świat.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img