sobota, 24 lutego, 2024

Korona, Roch, Andrzej Bobola. Święci na czas epidemii

W czasie trudnym, a takim jest bez wątpienia czas epidemii, wierni zwracają się do Boga, także za pośrednictwem świętych.

 

Święta Korona chroni przed wirusem

Imię tej świętej zostało przypomniane w trakcie pandemii – nomen omen – koronawirusa. Korona żyła w II wieku po Chrystusie, we wschodniej części Cesarstwa Rzymskiego, na terenie obecnej Syrii. Jej mąż – św. Wiktor, rzymski żołnierz był chrześcijaninem, zginął za wiarę. Męczeńska śmierć nie ominęła też Korony. Została zamordowana za panowania cesarza Antoninusa Piusa. Święta Kościoła katolickiego czczona we Włoszech, Austrii, Bawarii. Korona jest patronką walki z epidemiami. Jej święto przypada 14 maja. Czy w tym roku ta data będzie końcem epidemii wirusa?

Święty Roch ochroni przed epidemią

fot. By Macotera Nieto – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2597058

Jego wizerunek przedstawia najczęściej wędrowca z psem. Św. Roch żył w XIV wieku. Urodził się w bogatej rodzinie we francuskim Montpellier. Majątek rozdał biednym, wyruszył do Włoch, gdzie został tercjarzem franciszkańskim. W czasie epidemii dżumy pomagał chorym. Sam zaraził się chorobą, by nie stanowić zagrożenia schował się w lesie. Tam wytropił go pies, który przynosił mu pożywienie. Roch cudownie ozdrowiał. Jako święty chroni od zarazy, jest też patronem aptekarzy, lekarzy, ogrodników, rolników, szpitali, więźniów, opiekunem zwierząt domowych. Jego wspomnienie przypada 16 sierpnia.

Patron Archidiecezji Warszawskiej i Polski

Św. Andrzeju Bobolo módl się za nami!

Andrzej Bobola żył w XVII wieku. Był jezuitą. Zginął zamordowany w czasie wojen kozackich. Został beatyfikowany przez Piusa XI, kanonizowany przez św. Jana Pawła II. Jest patronem Polski, a także m. in. : archidiecezji warszawskiej, białostockiej i warmińskiej, diecezji: płockiej, drohiczyńskiej, łomżyńskiej, pińskiej oraz kolejarzy. Nie jest wprawdzie patronem walki z epidemiami, ale jako patron naszego kraju oraz Archidiecezji Warszawskiej jest kolejnym świętym, do którego wierni w stolicy zanoszą prośby o ustanie epidemii. Innymi świętymi, którzy mają pomagać w czasie epidemii są św. Rozalia i św. Sebastian. (Łcz).

 

 

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img