sobota, 20 kwietnia, 2024

Koronawirus w Warszawie i Polsce. Szkoły zamknięte na dwa tygodnie

Decyzją rządu wszelkie placówki edukacyjne zostały zamknięte na dwa tygodnie. Powodem jest szalejąca w kraju epidemia koronawirusa COVID-19. 

zdj. ilustr. fot. By Karol Szadkowski (AMZ Kutno) – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52375586

Nowy wirus zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie. Najgorsza sytuacja jest w Chinach, gdzie zaraza się pojawiła, ale powoli sytuacja jest opanowana, Korei Południowej, Iranie, we Włoszech i ostatnio w Niemczech. W Polsce na razie zachorowało kilkadziesiąt osób, są zachorowania w Warszawie i na Mazowszu (szczegółowe dane na stronach GIS i Ministerstwa Zdrowia). W związku z epidemią we wtorek podjętya została decyzja o odwołaniu wszystkich imprez masowych z udziałem publiczności. Uczelnie wyższe, w tym Uniwersytet Warszawski, czy Warszawski Uniwersytet Medyczny odwołały zajęcia. W środę rząd podjął decyzję o zamknięciu WSZYSTKICH placówek edukacyjnych – szkół, przedszkoli, uczelni wyższych. 

Dzieci poniżej dziesięciu lat nie przechodzą wprawdzie ciężko koronawirusa (nie było wypadków śmiertelnych), jednak łatwo przenoszą chorobę. Mogą więc zarazić osoby starsze, u których przebieg COVID-19 jest najcięższy. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zaapelował, by zamknięcia szkół nie traktować jako czasu wolnego, ale jako czas kwarantanny, do pozostania w domu. Nasilenie epidemii we Włoszech wywołane było także  tym, że młodzi ludzie chodzili do pubów i na imprezy, zamiast pozostać w domu. (az). 

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img