sobota, 20 kwietnia, 2024

Bezcenne dzieła sztuki sakralnej w warszawskich mieszkaniach!

Ikony, ornamenty, obrazy i inne bezcenne dzieła sztuki cerkiewnej zostały znalezione w domach w trzech warszawskich mieszkaniach i dwóch domach na Mazowszu.

fot. policja

Do stołecznych kryminalnych dotarła informacja, że do Polski mogły zostać nielegalnie przewiezione dzieła sztuki pochodzące z terenu Europy Wschodniej. Policjanci ustalili, gdzie aktualnie mogą się one znajdować i postanowili to sprawdzić. Funkcjonariusze weszli do trzech mieszkań na terenie Warszawy oraz dwóch domów w powiecie żyrardowskim. Zabezpieczyli tam 110 sztuk ikon, ornamentów, obrazów oraz innych dzieł sztuki cerkiewnej i sakralnej – podaje Komenda Stołeczna Policji.

Według policji wszystko wskazuje na to, że większość dzieł reprezentuje sztukę kręgu wschodniego chrześcijaństwa i pochodzi z Rosji, Ukrainy oraz Białorusi. Wśród nich znalazło się także kilka polskich ksiąg drukowanych oraz wyroby rzemiosła polskiego.

Jak podaje policja, około 30 sztuk spośród zabezpieczonych przedmiotów to zabytki o szczególnym znaczeniu dla kultury pochodzące z XVIII i XIX wieku, głównie z Rosji i Bałkanów. Dzieła te posiadają znaczną wartość historyczną i muzealną. Pozostałe przedmioty prawdopodobnie zostały wykonane współcześnie, ale zawierają elementy o pochodzeniu historycznym.

Funkcjonariusze sprawdzają, w jaki sposób dzieła trafiły do kraju oraz dlaczego znalazły się w prywatnych rękach.

(źródło: policja)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img