środa, 17 kwietnia, 2024

Protest mieszkańców. Przeciwko wycince drzew

W poniedziałek, 3 lutego,, w okolicach Parku Linowego nad Wisłą  grupa mieszkańców Warszawy protestowała przeciwko wycince 500 drzew w związku z przebudową Wybrzeża Helskiego. Protestujący domagali się wstrzymania przebudowy, której ma towarzyszyć budowa wału przeciwpowodziowego. Inwestycja ma być realizowana kosztem 500 drzew i kilkudziesięciu tysięcy krzewów rosnących na cennym przyrodniczo obszarze Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły.

fot. Freeimages.com zdj. ilustr.

Jak tłumaczą, dokumentacja projektowa inwestycji dopuszcza także budowę parkingu, który miałby powstać kosztem części parku Praskiego. Co więcej, przebudowa ta jest sprzeczna z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Mimo to Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska uznał, że inwestycja nie wymaga sporządzenia oceny oddziaływania na środowisko, a Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy wydało pozwolenie na budowę.

 

– Chcemy powstrzymać nieodwracalne straty dla warszawskiej przyrody. Domagamy się zmiany sposobu realizacji inwestycji na taki, który nie będzie tak bardzo ingerował w środowisko przyrodnicze – mówi radny Pragi-Północ Grzegorz Walkiewicz.

Zdaniem biorącej udział w proteście posłanki Lewicy Hanny Gill-Piątek, inwestycja ma chronić przed powodziami, czyli skutkami zmian klimatycznych, a wycinka zmniejsza, a nie poprawia retencję. Jedno dorosłe drzewo potrafi w ciągu kilku godzin zatrzymać setki litrów wody, nie mówiąc już o oczyszczaniu powietrza. Temat inwestycji „Rozbudowa ulicy Wybrzeże Helskie wraz z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym” był omawiany na połączonym posiedzeniu Komisji Architektury oraz Budżetu i Inwestycji Rady Dzielnicy Praga-Północ. Komisje zwróciły się do prezydenta Rafała Trzaskowskiego i radnych Warszawy o wstrzymanie prac i zmianę dokumentacji projektowo-wykonawczej.

(inf. pras.)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img